خانه / اخبار / نمایش جنگنده چینی جی-۱۰بی با پیکربندی ماموریتی جدید

نمایش جنگنده چینی جی-۱۰بی با پیکربندی ماموریتی جدید

تصویر جدیدی از جت جنگنده چنگدو جی-۱۰بی در رسانه های چینی منتشر شده که آنرا در پیکربندی ماموریتی دفاع هوایی نشان می دهد. این هواپیمای مجهز به کانارد در تصویر مذکور دو فروند موشک هوا به هوای کوتاه برد پی ال-۸، دو فروند موشک ضدرادار وای جی-۹۱ و دو قبضه بمب هدایت شونده لیزری ۵۰۰ کیلوگرمی نصب شده زیر قسمت داخلی بال را با خود حمل می کند. این تصویر به عنوان تصویر شاخص همین خبر استفاده شده است.

News-28-5-96-1-3در سمت چپ ورودی موتور غلاف تجهیزات جنگ الکترونیک دیده می شود و در سمت راست دهانه موتور سامانه نشانه‏ گذاری هدف سی ام-۸۰۲ ای کی جی نصب شده است. این سامانه هدفگیری توسط شرکت علوم و صنایع هوافضایی چین (کَسیگ) برای کمک به اصابت موثر و دقیق موشکهای هوا به زمین چینی طراحی شده و از یک جستجوگر غیرفعال ماوراء سرخ آشیانه یاب بهره می گیرد. تحلیلگران غربی بر این باورند این سامانه با موشک وای جی-۹۱ سازگاری دارد. این کارشناسان ایده ترکیب این سلاح و سامانه نشانه گیری آن با جنگنده چینی را مشابه کار آمریکایی ها در نصب موشک ضد رادار ای جی ام-۸۸ هارم بر روی جنگنده اف-۱۶ سی جی وایلد ویسل ارزیابی می کنند.

News-28-5-96-2توسعه موشک کروز چینی وای جی-۹۱ از روی نمونه روسی خا-۳۱پی از سال ۲۰۰۴ آغاز شده است. یکی از بهسازی های انجام شده توسط چینی ها بر روی این موشک استفاده از یک رجستجوگر غیر فعال است که می تواند آثار تشعشعی رادارهای زمینی در محدوده فرکانسی ۲ تا ۱۸ گیگا هرتز را در حال پرواز با سرعت ماخ تا فاصله ۱۲۰ کیلومتری کشف نماید. چین همچنین نمونه ضدکشتی موشک وای جی-۹۱ را توسعه داده که قادر است در فاصله ۱،۲ متری تا ۷ متری سطح دریا در مرحله پایانی حرکت به سوی هدف پرواز کند. البته برد این نمونه تنها ۵۰ کیلومتر است.

www.ainonline.com

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *