خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد تاکتیکی کوتاه برد اف اس۱ واچ داگ

معرفی پهپاد تاکتیکی کوتاه برد اف اس۱ واچ داگ

نخستین بار این پهپاد در نمایشگاه دفاعی و هوافضایی آمریکای لاتین(لاد) در ماه آوریل۲۰۰۷ در شهر ریودوژانیرو در حالی در معرض دید عموم قرار گرفت که برنامه پروازهای آزمایشی آن در حال انجام بود. طراحی اولیه این پهپاد توسط دانشگاه دولتی میناس گِریاس برزیل در سال ۲۰۰۵ انجام شد. شرکت برزیلی فِلایت سولوشِنز بر اساس طراحی انجام ‏شده نمونه اولیه این پهپاد با نام اف ‏اس-۰۱ را تولید کرد. پس از یکپارچه‏ سازی نمونه اولیه پهپاد واچ‏ داگ در سال ۲۰۰۶، برنامه آزمایش و ارزیابی آن با هدف صحه‏ گذاری طراحی و ارزیابی کیفی و عملکردی در دستور کار قرار گرفت.

 ۱۶۰۵۴-۳شرکت فلایت سولوشنز از ادغام شرکت‏های فلایت تِکنالِجیز و اَدوَنسد کامپازیت سولوشنز ایجاد شد و توسعه پهپادهای نظامی و غیرنظامی را برای کاربران داخلی برزیل را دنبال کرد. بال این پهپاد با نسبت منظری زیاد روی بدنه نصب شده و موتور آن هُل‏ دهنده است. دو بوم بال واچ‎داگ را به دم افقی این پرنده متصل می‏ کنند. در طرفین دم افقی دو سطح عمودی نصب شده است. بال این پرنده زاویه هفتی ملایمی دارد. جنس سازه این پرنده از مواد مرکب بوده و ارابه فرود ثابت دارد. هدایت و کنترل عملیات پروازی این پهپاد خودکار می‏ باشد و همچنین امکان هدایت آن توسط کاربر زمینی فراهم شده است. نیروی زمینی برزیل در اوایل سال ۲۰۰۸ یک سامانه از این پهپاد شامل سه فروند پرنده مجموعا به ازرش ۷۷۰ هزار دلار را سفارش داد. این سفارش در دسامبر سال ۲۰۰۸ تحویل شد و یگان‏های عملیاتی نیروی زمینی برزیل ارزیابی میدانی پهپادهای واچ‏ داگ را آغاز کردند. بر اساس نیازمندی‏های عملیاتی این نیروها توسعه نمونه ارتقاء‏یافته‏ ای با قابلیت پرتاب توسط کاتاپولت و بازیافت به‏ کمک چتر در دستور کار شرکت فلایت سولوشنز قرار گرفت. همچنین بر اساس یک نیازمندی ماموریتی دیگر سفارشی به این شرکت برای توسعه نمونه‏ ای جدید با مداومت پروازی کمتر (حدود یک‏ ساعت) ارائه شد.

۱۶۰۵۴-۲این شرکت برزیلی همزمان توسعه دو پهپاد دیگر را نیز دنبال می‏ کرد. پهپاد دست‏ پرتاب اف‏ اس-۰۲ آوانت‏ ویژن با دهانه بال ۲ متر و حداکثر وزن پرتاب ۳ کیلوگرم برای انجام ماموریت‏های تجسس و شناسایی کوتاه‏ برد تاکتیکی طراحی شد و تولید آن از سال ۲۰۰۷ در دستور کار قرار گرفت. برد عملیاتی این پهپاد که توان خود را از یک موتور الکتریکی تامین می‏ کند حدود ۱۲ کیلومتر گزارش شده است. فلایت سولوشنز همچنین طراحی و ساخت یک بالگرد بدون‏ سرنشین موسوم به اف‏اس-۰۳ استارکوپتر را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است. این پهپاد عمودپرواز ۲۴۸ کیلوگرمی قادر است بیش از ۱۱۳ کیلوگرم محموله عملیاتی با خود حمل نماید. طول بدنه استارکوپتر بیش از ۶ متر بوده و قطر ملخ اصلی آن ۵،۴۸ متر می‏ باشد. در ادامه مشخصات فنی پهپاد اف‏اس-۰۱ واچ‏ داگ ارائه شده است.

موتور:

یک موتور پیستونی با دو پره هُل‏ دهنده

ابعاد:

دهانه بال: ۴،۰۷ متر

طول کلی: ۲،۸ متر

اوزان:

حداکثر وزن محموله: ۳۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست:۶۵کیلوگرم

عملکرد:

حداکثر سرعت سیر:۱۹۱ کیلومتر بر ساعت

سقف پرواز عملیاتی: ۲۰ هزار پا

مسافت برخاست و نشست:۱۰۰ متر

شعاع عملیاتی:۷۰کیلومتر

حداکثر مداومت پروازی:۶ ساعت

منبع:

نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *