خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک‏ کروز هواپایه اسلم-ئی آر

معرفی موشک‏ کروز هواپایه اسلم-ئی آر

توسعه موشک کروز تهاجم زمینی دورزن ای جی ام- ۸۴ ئی اِسلم در میانه دهه ۱۹۸۰ میلادی توسط نیروی دریایی امریکا انجام شد. این موشک مشتقی از موشک ضد کشتی موفق هارپون می‌باشد. برای تولید اسلم جستجوگر راداری هارپون با جستجوگر تصویر بردار فروسرخ موشک ماوریک جایگزین شد و همچنین یک دریافت کننده جی پس اس و یک لینک داده برای دریافت فرامین و تصاویر ویدیوئی به اسلم افزوده شد. این موشک در سال ۱۹۹۰ به خدمت عملیاتی پیوست و در جنگ اول خلیج فارس در زمستان ۱۹۹۱ به بوته‌ی نقد میدانی گذاشته شد. اسلم به شایستگی عنوان موشک کروز تهاجمی اصلی نیروی دریایی امریکا را در اواخر قرن بیستم از آن خود کرد.

۱۴۰۷۶-۳در تابستان ۱۹۹۰ نخستین نمونه دریاپایه موشک اسلم با موفقیت آزمایش شد. بوئینگ توسعه این نمونه از اسلم را تا اوایل سال ۱۹۹۵ بصورت چراغ خاموش ادامه داد. در آن زمان اعلام شد که نیروی دریایی امریکا بدنبال به‌خدمت گرفتن موشک سی اسلم برای حمله به اهداف سطحی و ساحلی مهم می‌باشد. در آوریل ۱۹۹۶ شناورهای نیروی دریایی امریکا در یک آزمایش میدانی دو فروند موشک سی اسلم را به‌‌سوی اهدافی در ساحل شلیک کردند. اطلاعات چندانی از تحولات برنامه سی اسلم از آن زمان تاکنون در دست نیست. نیروی دریایی امریکا با همکاری بوئینگ با جمع‌بندی درس آموخته‌های استفاده عملیاتی اسلم در جنگ اول خلیج فارس مقدمات لازم را برای توسعه نمونه روزآمدتر ای جی ام -۸۴ اچ موسوم به اسلم-ئی آر فراهم آورد. این موشک با طولی کوتاهتر از نمونه‌های اولیه اسلم علاوه بر استفاده از نرم افزار ارتقا یافته به سر جنگی، فیوز و لینک داده جدید مجهز شد. بال‌های تا شونده این موشک مشابه بال‌های موشک تاماهاوک است. در بهار سال ۱۹۹۷ برنامه آزمایش و ارزیابی میدانی اسلم ئی آر با استفاده از ۱۳ فروند از این موشک آغاز شد.

۱۴۰۷۶-۱برنامه اولیه نیروی دریایی امریکا شامل تجهیز جنگنده‌های اف / ای -۱۸ هورنت و پی ۳ سی اوریون به موشک‌های اسلم ئی آر بود. نیروی دریایی امریکا در سال ۱۹۹۶ اعلام کرد که قصد دارد الگوریتم‌های شناسایی خودکار هدف را به رایانه پروازی موشک اسلم ئی آر بیافزاید. این بهسازی منجر به معرفی نمونه جدید موشک اسلم-ئی آر پلاس شد. در نمایشگاه هوایی فارنبرو ۱۹۹۴ نمونه‌ای از این موشک موسوم به گرند اسلم معرفی شد که در واقع به‌ عنوان سلاحی برای پاسخ به مناقصه وزارت دفاع انگلستان پیشنهاد شده بود. این موشک جدید نمونه دوربردتر اسلم ئی آر است که با تکیه بر ویژگی‌های آیرودینامیکی برتر می‌تواند یک سرجنگی نفوذگر به وزن ۴۰۰ کیلوگرم را با خود حمل کند. علیرقم همه این ویژگی‌ها انگلستان نهایتا موشک استورم شادو محصول شرکت اروپایی ام بی دی ای را در مناقضه مذکور برگزید. نیروی دریایی امریکا مجوز لازم برای نصب موشک اسلم ئی آر بر روی جنگنده‌های هورنت ، سوپر هورنت و هواپیماهای پی ۳ سی اوریون و اس ۳ بی وایکینگ را صادر کرد. در ماه اوت سال ۲۰۰۴ موشک اسلم ئی آر موفق شد نام خود را در فهرست کوتاه شده تسلیحات مورد علاقه استرالیا برای تامین نیازمندی ضربتی دوربرد نیروی هوایی این کشور بگنجاند. در این لیست رقابت بین اسلم ئی آر ، تاروس و ای جی ام-۱۵۸ بود. نهایتا در زمستان سال ۲۰۰۶ استرالیا موشک ای جی ام- ۱۵۸ را برگزید. نخستین استفاده عملیاتی از موشک اسلم ئی آر در اواخر سال ۱۹۹۹ علیه هدفی در خاک عراق به ثبت رسید.

۱۴۰۷۶-۴از این موشک در حمله نظامی امریکا و متحدانش به افغانستان در سال ۲۰۰۱ و اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ نیز استفاده شد. گرچه موشک اسلم به هیچ مشتری خارجی فروخته نشد اما دولت امریکا در اوت ۲۰۰۱ مجوز فروش نمونه‌های اسلم ئی آر را به دولت کره جنوبی را صادر کرد. درخواست رسمی این معامله که در قالب برنامه فروش نظامی خارجی دولت امریکا موسوم به اف ام اس انجام شد در مارس ۲۰۰۴ توسط دولت سئول ارائه شد. یک سال بعد بوئینگ نخستین فروند از سفارش کره را تحویل داد. در بهار سال ۲۰۰۶ مذاکرات اولیه برای فروش ۵۰ فروند اسلم ئی آر به ارزش ۱۶۲ میلیون دلار به دولت ترکیه آغاز شد. علاوه بر موارد مذکور باید نام عربستان صعودی و امارات متحده عربی را به فهرست مشتریان این موشک کروز اضافه کرد. قیمت تقریبی هر فروند موشک اسلم ئی آر حدود ۵۰۰هزار دلار برآورد می‌شود.

 منبع:

نوید مقصودی و علی اصلانی، موشک کروز میراثی قدیمی برای آینده، انتشارات اندیشگاه فناوری‏های نوین، ۱۳۹۴٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *