خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / سامانه خودکششی کی۳۰ بای هو؛ ببر پرنده ارتش کره جنوبی

سامانه خودکششی کی۳۰ بای هو؛ ببر پرنده ارتش کره جنوبی

بخش دفاعی شرکت دوو (هم‏ اکنون بخشی از شرکت دوسان) از سال ۱۹۸۳ توسعه سامانه توپخانه‏ ای ضدهوایی خودکششی دو لوله‏ ای کی۳۰ بای هو (واژه کره‏ ای معادل عبارت ببر پرنده) را آغاز کرده است. این پروژه با هدف برآوردن الزمات عملیاتی نیروی زمینی ارتش کره جنوبی برای دستیابی به یک سامانه دفاع هوایی خودکششی متناسب با شرایط محیطی و عوارض زمینی این کشور تعریف و اجرا شده است. الزامات کلیدی این برنامه شامل تحرک‏ پذیری خوب و چابکی، توانایی رزمی در روز و شب، قابلیت انجام عملیات در چهار حالت (راداری، نیمه خوکار، دستی و زمینی)، امکان استقرار سه نفر نیروی عملیاتی شامل فرمانده، توپچی و راننده و زمان واکنشی بین شش تا هفت ثانیه تعریف شده است. در اواخر سال ۱۹۹۶ پس از تکمیل برنامه آزمایش‏ های میدانی اولیه این سامانه ضدهوایی خودکششی ۳۰ میلی‏متری دو لوله‏ ای نخستین سفارش تولید نمونه‏ های عملیاتی کی۳۰ توسط وزارت دفاع کره‏ جنوبی ارائه شد. تولید نخستین سری از نمونه‏ های عملیاتی این سامانه تا سال ۱۹۹۹ بطول انجامید. شرکت دوسان پیمانکار اصلی این برنامه دفاعی کره جنوبی است. بخش تجهیزات دقیق شرکت سامسونگ تجهیزات الکترواپتیکی کی۳۰ بای هو را می‏ سازد و شرکت ال‏ جی نیز با تامین رادار جستجو در پروژه توسعه این سامانه بومی نقش دارد.

۱۴۱۱۸-۱بای هو برای حفاظت از سربازان و تاسیسات کلیدی در برابر حملات هوایی هواپیماها و بالگردها از ارتفاع پست در روز و شب طراحی شده است. در صورت نیاز امکان استفاده از این سامانه تسلیحاتی برای حمله به خودروهای زرهی در فاصله نزدیک در میدان رزم با استفاده از توپ ۳۰ میلی‏متری نیز وجود دارد. بر اساس اعلام شرکت سازنده ویژگی‏های اصلی سامانه توپخانه‏ ای ضدهوایی خودکششی دو لوله‏ ای کی۳۰ بای هو به شرح زیر است:

-قابلیت انجام ماموریت در روز و شب و در شرایط جوی مختلف

-نرخ آتش و احتمال کشندگی بالا، هر یک از دو لوله توپ این سامانه می‏ تواند تا ۶۰۰ گلوله در دقیقه شلیک نماید

-زمان واکنش سریع (از ۶ تا ۱۳ ثانیه)

-قابلیت رویارویی با تهدیدات الکترونیکی بالا

-تحرک پذیری زیاد با استفاده از موتور دیزلی با قدرت ۵۲۰ اسب بخار

-امکان ارزیابی و آزمایش خودکار تجهیزات و زیرسامانه برای حصول اطمینان از صحت عملکرد آنها بطور مستقل

-بقاء پذیری بالا و حفاظت قوی در برابر تهدیدهای بالستیک و ش‏م‏ر

-امکان کشف و شناسایی هدف در حین حرکت

اجزاء اصلی این سامانه عبارتند از:

-شاسی (تایپ ۵۲۰پی‏ اس)

-برجک

-پریسکوپ پانارومایی نصب‏شده بر روی سقف

-رادار جستجو و تجسس

-سامانه کنترل آتش

سامانه ردیابی الکترواپتیکی

-دو توپ ۳۰ میلی‏متری

۱۴۱۱۸-۴راننده کی۳۰ بای هو در سمت چپ می‏ نشیند و بخش پیشرانش سامانه در بخش راست بدنه قرار دارد. برجک در مرکز قسمت فوقانی بدنه نصب شده است. راننده به پریسکوپ برای دیدبانی مسیر پیش‏رو در اختیار دارد و امکان تغییر پریسکوپ مرکزی با یک سامانه دید در شب غیرفعال وجود دارد. علاوه بر درپوش فوقانی که بالای سر راننده تعبیه شده یک درب خروجی دیگر در قسمت چپ بدنه برای وی در نظر گرفته شده است. سامانه تعلیق از نوع میله پیچشی بکار گرفته شده و در  زیر هر طرف شاسی شش چرخ قرار دارد. یک چرخ محرک در قسمت جلو و یک چرخ دلاله در قسمت عقبی وجود دارد که در کنار غلتک‏های برگشتی بخشی از سامانه تعلیق کی۳۰ را تشکیل می‏ دهند. بر روی لایه فوقانی این سامانه پوششی لاستیکی قرار دارد. دو توپ ۳۰ میلی‏متری اورلیکون کی‏ سی‏ بی-بی بر روی بای هو نصب شده است. این توپ‏ ها مهمات ۳۰*۱۷۰ با نرخ آتش ۶۰۰ گلوله در دقیقه را شلیک می‏ کنند. هر یک از این توپ‏ها دارای خشاب آماده شلیک متشکل از ۲۵۰ گلوله می‏ باشند. برد موثر آنها در برابر اهداف هوایی ۳ کیلومتر گزارش شده است. در لوله این دو توپ سامانه اندازه‏ گیری سرعت گلوله در لحظه شلیک نصب شده و داده‏ های بدست آمده برای پردازش و مدیریت بهینه فرآیند عملیاتی به رایانه کی۳۰ ارسال می‏ شود. حرکت جانبی و عمودی برجک و لوله توپ‏ ها بصورت الکتریکی انجام می‏ شود و برای مواقع اضطراری امکان کنترل دستی نیز فراهم شده است. محدوده حرکت جانبی برجک ۳۶۰ درجه است و می‏ تواند بین منفی ده درجه و مثبت ۸۵درجه در راستای عمودی نیز تغییر موقعیت دهد. سرعت حرکت دورانی برجک ۹۰ درجه در ثانیه است.

۱۴۱۱۸-۳رادار جستجوی جی‏استار-۳۰اکس ال جی در قسمت عقبی برجک نصب شده است و برد موثر آن ۳۰ کیلومتر می‏باشد. اگر نیازی به استفاده از این رادار نباشد می‏ توان آنرا به حالت بسته در آورد. یک سامانه دیدبانی نصب‏ شده روی سقف در اختیار فرمانده قرار دارد و وی می‏ تواند سامانه کنترل آتش رایانه‏ ای را هدایت نماید. در فاصله بین لوله‏ های دو توپ ۳۰ میلی‏متری کی۳۰ مجموعه‏ ای از حسگرها و تجهیزات الکترونیکی شرکت ریتون موسوم به سامانه ئی‏ او‏ تی‏ اس نصب شده است. تولید این تجهیزات به سفارش وزارت دفاع کره جنوبی در اواخر سال ۱۹۹۸ انجام شد و ارزش مالی آن حدود ۵ میلیون دلار ارزیابی شده است. این سامانه شامل تجهیزات تصویربرداری حرارتی، حسگرهای تلویزیونی و یک مسافت‏ یاب لیزری ایمن برای چشم برای ردیابی اهداف هوایی در شرایط جوی مختلف می‏ باشد.

۱۴۱۱۸-۵سامانه ردیابی الکترواپتیکی کی۳۰ بای هو از قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه ‏ای برخوردار بوده و می‏تواند زاویه دید منفی ۱۰ درجه تا مثبت ۷۵ درجه را پوشش دهد. برد تجسس این سامانه ۷ کیلومتر و برد ردیابی آن ۶ کیلومتر می‏باشد. در صورت بکارگیری مسافت‏ یابی لیزری برد موثر این سامانه به ۵ کیلومتر می‏ رسد. در هریک از طرفین بدنه بای هو مجموعه‏ ای از پنج نارنجک دودزا تعبیه شده است. این توپخانه ضدهوایی خودکششی کره‏ای به سامانه تشخیص دوست از دشمن نیز مجهز می‏ باشد. شاسی بای هو در سامانه موشکی زمین به هوای پگاسوس نیز بکار گرفته شده است. کره جنوبی از این شاسی استاندارد برای خودروهای پشتیبانی لجستیک نظامی خود نیز استفاده می‏ کند. در سال ۲۰۱۳ کره جنوبی نمونه جدیدی از کی۳۰ بای هو را معرفی کرد که به موشک‏های هوا به زمین بومی سین‏ گانگ مجهز شده بود. برد این موشکهای ۷ کیلومتر است و از آنها می‏ توان برای حمله به اهداف در حال پرواز در ارتفاع پست استفاده کرد. بای هو قادر است بطور همزمان دو قبضه از این موشک‏ها را شلیک نماید. بر اساس برنامه زمان‏بندی اولیه قرار بود این نمونه روزآمد کی۳۰ تا اواخر سال ۲۰۱۵ به خدمت عملیاتی بپیوندد.

 در ادامه مشخصات فنی سامانه توپخانه‏ ای ضدهوایی خودکششی دو لوله ‏ای کی۳۰ بای هو ارائه شده است:

وزن عملیاتی: ۲۵۰۰۰ کیلوگرم

نسبت توان به وزن: ۲۰،۸ اسب بخار به تن

طول: ۶،۹۷ متر

عرض: ۳،۱۷ متر

ارتفاع بدنه: ۱،۸۸ متر

سرعت جاده‏ای بیشینه: ۶۰ کیلومتر در ساعت

برد بیشینه: ۵۰۰ کیلومتر

شیب بیشینه مسیر قابل عبور: ۶۰ درصد

شیب جانبی بیشینه قابل عبور: ۳۰ درصد

دهانه گودال بیشینه قابل عبور: ۱،۲ متر

پیشران: یک موتور توربودیزل چهار سیکلی دوسان دی۲۸۴۰ال ۱۰وی با توان ۵۲۰ اسب بخار

سامانه انتقال توان: جعبه دنده تمام خودکار اچ‏ ام‏ تی‏ پی-۵۰۰-۳ئی‏ کی با سه دنده جلو و یک دنده عقب محصول بخش سامانه‏ های زمینی شرکت جنرال داینمیکس

فرمان: هیدوراستاتیک

موتور تقویتی: ۴۳ اسب بخار

کالیبر مهمات: ۳۰ میلی‏متر

فشنگ: ۳۰*۱۷۰

سرعت گلوله در دهانه لوله: ۱۰۸۰ متر بر ثانیه

نرخ آتش: در مجموع دو توپ ۱۲۰۰ گلوله در دقیقه

برد موثر: ۳۰۰۰ متر

تعداد مهمات: ۵۰۰ قبضه آماده شلیک بعلاوه ۱۰۰ قبضه ذخیره

تجهیزات کنترل توپ: الکتریکی/دستی

محدوده حرکتی برجک: ۳۶۰ درجه

برد ردیابی: ۱۰۰ متر تا ۷ کیلومتر

رادار جستجو: رادار پالس داپلر باند اکس با برد بیشینه ۱۷ تا ۲۰ کیلومتر

 

 

Jame’s C O’Halloran, Jane’s Land-Based Air Defences, HIS Global Limited, 2014.

http://www.military-today.com

http://www.doosandst.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *