معرفی پهپاد تاکتیکی پانتر

ویژگی اصلی پهپاد پانتِر امکان تغییر صفحه چرخش موتور از حالت افقی به عمودی و بالعکس می‏ باشد. بر این اساس پهپاد تاکتیکی پانتر عملیات برخاست و فرود را به ‏صورت عمودی به انجام می‏ رساند و در هنگام پرواز همانند یک هواپیمای معمولی ادامه مسیر می‏ دهد. این توانمندی ویژه امکان استفاده عملیاتی از پانتر در شرایط محیطی مختلف و بدون نیاز به تمهیدات پیچیده برای مانور برخاست را فراهم آورده است. سه موتور الکتریکی کم صدا نیروی پیشران این پهپاد را تامین می‏ کنند که دو تای آنها نصب شده در قسمت جلوی بال، قابلیت چرخش داشته و موتور سوم در قسمت انتهای بدنه برای تولید نیروی برآی بیشتر استفاده می‏ شود.

۱۶۰۴۷-۲یک سامانه کنترل پرواز خودکار فرآیند انتقال موتور به وضعیت‏ های مختلف را کنترل می ‏کند. محموله این پهپاد شامل حسگر الکترواپتیک/فروسرخ مینی-پاپ محصول شرکت آی‏ اِی‏ آی و دوربین پایدارشده به‏ همراه مسافت‏ یاب لیزری می‏ باشد. یک یگان عملیاتی پانتر شامل یک خودروی متوسط،‌ سه فروند پرنده، لینک داده ارتباطی و تجهیزات پشتیبانی است. برای انجام عملیات پروازی پهپاد پانتر به دو نفر اپراتور نیاز می‏ باشد و برای افزایش کارآیی ماموریتی این پهپاد دو کنسول مجزا برای دو اپراتور در نظر گرفته شده است. البته در شرایط اضطراری امکان هدایت پانتر توسط یک کاربر نیز وجود دارد. علاوه بر نمونه استاندارد و اولیه موسوم به پانتر، نمونه کوچک شده با قابلیت حمل توسط نفر با نام مینی‏ پانتر ساخته و عرضه شده است.

۱۶۰۴۷-۳نمونه مینی پانتر از محموله الکترواپتیکی پایدارشده کوچکتری موسوم به میکرو پاپ استفاده می‏ کند. یک یگان عملیاتی مینی‏ پانتر از دو فروند پرنده و یک واحد کنترل و فرماندهی عملیات تشکیل می‏ شود که برای حمل‌، راه‏ اندازی و بهره‏ برداری ماموریتی از آن به دو نفر سرباز نیاز می‏ باشد. از نمونه اولیه پانتر در همایش نیروی زمینی رژیم صهیونیستی در لاتران در تاریخ پنجم اکتبر سال ۲۰۱۰ پرده برداری شد و در همان سال این پرنده در نمایشگاه جانبی همایش سالیانه نیروی زمینی آمریکا موسوم به ای‏ یو‏ اس‏ ای در معرض دید عموم قرار گرفت.

موتور:

۳ موتور الکتریکی هر یک با یک ملخ ۴ پره کِشَنده

ابعاد:

دهانه بال پانتر: ۸ متر

دهانه بال مینی پانتر: ۲ متر

اوزان:

حداکثر وزن محموله پانتر: ۸ کیلوگرم

حداکثر وزن محموله مینی پانتر: ۱کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست پانتر: ۶۵ کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست مینی پانتر: ۱۲ کیلوگرم

عملکرد:

سرعت سیر پانتر: ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت

سقف پرواز عملیاتی پانتر: ۱۰هزار پا

شعاع عملیاتی پانتر: بیش از ۶۰کیلومتر

مداومت پروازی پانتر: ۶ ساعت

مداومت پروازی مینی پانتر: ۲ ساعت

 

منبع:

نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *