خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / معرفی بالگرد سی اچ-۴۷اف جدیدترین عضو خانواده شنوک

معرفی بالگرد سی اچ-۴۷اف جدیدترین عضو خانواده شنوک

بالگرد سی اچ-۴۷ اف جدیدترین عضو خانواده شنوک به شمار می رود. نیروی زمینی ارتش آمریکا اولین نمونه شنوک موسوم به سی اچ-۴۷ای را در سال ۱۹۶۲ وارد خدمت کرد و تا امروز به عنوان بالگرد ترابری تاکتیکی همه کاره ارتش آمریکا در میدان عملیاتی باقی است. این بالگرد همچنین بازار صادراتی گسترده ای را تجربه کرده است. نمونه سی اچ-۴۷اف بر اساس نمونه سی اچ-۴۷دی توسعه یافعه و علاوه بر موتورهای جدید، سازه بدنه و سامانه اویونیکی آن نیز به روز رسانی شده است. این بالگرد اولین پرواز خود را در سال ۲۰۰۱ انجام داد و تولید نمونه های عملیاتی آن از سال ۲۰۰۶ آغاز شد.

pic-1بیش از ۳۰۰ فروند بالگرد سی اچ-۴۷اف به نیروی زمینی و گارد ملی آمریکا تحویل داده شده است. این بالگرد در جنگ افغانستان هم بکار گرفته شده است. پانزده فروند سی اچ-۴۷اف به کانادا فروخته شده، هلند ۶ فروند دریافت کرده و انگلستان هم ۲۴ فروند سفارش داده است. ارتش استرالیا نیز ۷ فروند از این عضو تازه وارد خانواده شنوک را سفارش داده است. سی اچ-۴۷اف برای انتقال نیرو، حمل بار تاکتیکی و تدارکات نظامی بکار می رود و می توان از آن در ماموریتهای امداد و نجات، تخلیه پزشکی و اعزام چتربازان به محیط عملیاتی نیز استفاده کرد. این بالگرد ظرفیت حمل ۳۳ تا ۵۵ نفر سرنشین متناسب با تجهیزات همراه آنها و همچنین میزان بار داخلی خود را دارد. سی اچ-۴۷اف می تواند ۲۴ برانکارد به همراه تیم پزشکی را با خود حمل کند. این بالگرد قادر است ۱۰۹۰۰ کیلوگرم بار بصورت داخلی و یا ۱۲۷۰۰ کیلوگرم بار خارجی را حمل نماید.

pic2سه نفر خدمه شامل دو خلبان و یک مهندس پرواز عملیات پروازی سی اچ-۴۷اف را انجام می دهند. این بالگرد را می توان به حداکثر ۳ قبضه مسلسل ۷،۶۲ میلیمتری مجهز کرد. نیروی پیشران این بالگرد توسط ۲ موتور توربوشفت هانی ول تی۵۵-جی ای-۷۱۴ای هر کدام با قدرت ۴۷۳۳ اسب بخار تامین می شود. نمونه های جدید شنوک از بسیاری از بالگردهای چندمنظوره نظامی و تهاجمی امروزی سریعتر هستند. ارتش بریتانیا این بالگرد را با نام شنوک ام کی-۶ عملیاتی کرده و نیروی هوایی این کشور در سال ۲۰۱۳ استفاده از آن را آغاز نموده است. بوئینگ و آگوستا وستلند نمونه آی سی اچ-۴۷اف را به سفارش نیروی زمینی ارتش ایتالیا بطور مشترک تولید می کنند. اولین بالگرد از ۱۶ فروند سفارشی اولیه در سال ۲۰۱۴ تحویل شد. برنامه تولید نمونه‏ های جدیدتر شنوک در دستور کار بوئینگ قرار دارد و نیروی زمینی آمریکا قصد دارد تا دهه ۲۰۶۰ همزمان با یکصدمین سال معرفی نمونه اولیه سی اچ-۴۷ای این بالگردها را در خدمت عملیاتی نگه دارد.

برخی مشخصات فنی و عملکردی سی اچ-۴۷اف به شرح زیر است:

طول: ۳۰،۱ متر

قطر روتور اصلی: ۱۸،۲۹

ارتفاع کلی: ۵،۶۸

وزن خالی: ۱۰۱۹۰ کیلوگرم

وزن بیشینه برخاست: ۲۲۶۸۰ کیلوگرم

سرعت بیشینه: ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت

سرعت سیر: ۲۹۱ کیلومتر بر ساعت

سقف پرواز عملیاتی: ۵۶۴۰ متر

برد: ۷۴۱ کیلومتر

منبع:

http://www.military-today.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *