خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد بلندپرواز چندمنظوره سور دراگون

معرفی پهپاد بلندپرواز چندمنظوره سور دراگون

بازدیدکنندگان نمایشگاه هوایی چین در نوامبر ۲۰۰۶ در نخستین رویارویی با پهپاد سوردِراگون به ‏طور ناخوداگاه تصویری از پهپاد گلوبال هاوک محصول آمریکا را در ذهن مجسم می کردند. نشان و نوشته‏ های مندرج روی این پهپاد حاکی از آن بود که موسسه طراحی و پژوهش هوانوردی چِنگدو(کادی) توسعه این سامانه هوایی بدون‏ سرنشین را بر عهده داشته است. کاربردهای این پهپاد شامل شناسایی، تجسس،گردآوری اطلاعات و رله مخابراتی اعلام شده است.

۱۶۰۳۸-۲بال نازک با زاویه عقب رفتگی در قسمت زیرین بدنه نصب شده و علاوه بر بالچه‏ های نصب‏شده در نوک بال یک بالچه دیگر در فاصله یک سوم از نوک بال به سمت بدنه نصب شده است. این بالچه داخلی به دم افقی پهپاد که با زاویه جلورفتگی نسبت به بدنه قرار گرفته متصل شده است. این هندسه نامتعارف باعث افزایش نسبت برا به پسا پرنده می‏ شود و استفاده از سطوح کنترلی را در حین پرواز تسهیل می‏ نماید. موتور توربوجت چینی این پهپاد از روی موتور معروف تومانسکی آر-۱۳ متعلق به شوروی سابق طراحی شده است. ارابه فرود این پهپاد قابل جمع شدن است. بر اساس گمانه ‏زنی‏ های کارشناسان طراحی مفهومی این پهپاد در اواخر سال ۲۰۰۶ انجام شده است.

۱۶۰۳۸-۳پهپنخستین تصاویر منتشرشده از نمونه واقعی سوردراگون، این پهپاد را در حال انجام آزمایش‏های زمینی در سال ۲۰۰۸ نشان می ‏دهد. برخی رسانه‏های چینی روز هفتم نوامبر ۲۰۰۹ را به‏عنوان تاریخ انجام نخستین پرواز سوردراگون اعلام کرده‏اند، خبری که هیچگاه توسط مقامات رسمی چین تایید نشده است. بر اساس تائید منابع اطلاعاتی آمریکایی چین آزمایش سطح مقطع راداری و سایر ارزیابی‏ های مربوط به رفتار این پرنده در برابر امواج الکترومغناطیس را انجام داده است. ارزیابی‏های انجام شده توسط این منابع حاکی از آن است که گرچه تجسس و شناسایی هوایی به‏ عنوان اصلی‏ ترین ماموریت سوردراگون مطرح شده،‌ اما ارتش چین برنامه‏ ای را برای نصب تجهیزات ویژه هدف‏ یابی و نشانه‏ گذاری شناورهای دریایی جهت افزایش دقت نشانه ‏گیری و شلیک موشک‏های بالستیک و کروز ضدکشتی بر روی این پرنده ‏ها در دستور کار قرار داده است.

۱۶۰۳۸-۴موتور:

یک موتور توربوجت گوئیژو دبلیو پی-۱۳ با توان ۴۳ کیلونیوتن

 ابعاد:

دهانه بال: ۲۵ متر

طول کلی: ۱۴،۳ متر

ارتفاع بدنه: ۵،۴ متر

اوزان:

حداکثر وزن محموله: ۶۵۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست: ۷۵۰۰ کیلوگرم

عملکرد:

سرعت سیر:۷۵۰ کیلومتر بر ساعت

سقف پرواز عملیاتی: ۵۹ هزار پا

مداومت پروازی: ۱۰ ساعت

برد عملیاتی: ۷۰۰۰ کیلومتر

منبع:

نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *