خانه / اخبار / اختلاف نظر هند و روسیه در مورد توسعه مشترک جنگنده نسل پنجم

اختلاف نظر هند و روسیه در مورد توسعه مشترک جنگنده نسل پنجم

برنامه جاه طلبانه ۱۰ میلیارد دلاری توسعه و تولید مشترک جنگنده نسل پنجمی توسط روسیه و هند موسوم به پروژه اف جی اف ای پس از درخواست نیروی هوایی هند از طرف روسی برای تجدید نظر در قیمت و اعمال تخفیف با مشکلاتی روبرو شده است. در عین حال فرمانده نیروی هوایی هند در اظهارات اخیر خود از مشخصات فنی جنگنده اف جی اف ای نیز ابراز نارضایتی کرده و آنرا قابل مقایسه با هواپیمای آمریکایی اف-۳۵ ارزیابی ننموده است.

News-29-7-96-4-1از جمله نقدهای وارد شده به این طرح می‏ توان به عدم قابلیت پنهان کاری و بزرگ بودن سطح مقطع راداری این پرنده اشاره کرد که برای تصحیح آن باید تغییرات عمده ای در سازه ایجاد شود. طراحی این جنگنده نسل آینده نیز بر اساس استفاده از موتور ماژولار صورت نگرفته و بر این اساس هزینه نگهداری آن افزایش خواهد یافت. روسیه هواپیمای سوخو-۵۷ را به عنوان مبنای طراحی پروژه اف جی اف ای در نظر گرفته است که به موتور ای ال-۴۱اف۱ مجهز می باشد.

News-29-7-96-4-3انتظار می رود نمونه های عملیاتی هواپیمای مشترک هندی/روسی نسل آینده به موتوری با ۳۰ درصد وزن کمتر نسبت به ای ال-۴۱اف۱ مجهز شوند که علاوه بر مصرف سوخت کمتر از تعداد قطعات دوار کمتری نیز برخوردار خواهد بود. برخی تحلیل گران صنعت دفاعی هند معتقدند عدم استفاده از جنگنده های آمریکایی در توسط نیروی هوایی هند همواره این تصور را در ذهن فرماندهان ارشد این نیرو ایجاد می کند که باید به دنبال هواپیمایی باشند که از هر حیث از نمونه های آمریکایی برتر به نظر برسد. بر این اساس نمی توان به اجرای کامل برنامه اف جی اف ای امید زیادی بست.

www.defensenews.com

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *