خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد چینی تی وای دبلیو-۱

معرفی پهپاد چینی تی وای دبلیو-۱

شرکت فناوری سامانه های هوایی بدون سرنشین بی هانگ چین پهپاد تی وای دبلیو-۱ با قابلیت انجام ماموریتهای تجسس، شناسایی و ضربتی رزمی را توسعه داده است. برخی تحلیلگران صنعت هوافضای چین این پرنده را نمونه جدیدی از پهپاد چندمنظوره ارتفاع متوسط با مداومت پروازی زیاد(مِیل) بی زد کی-۰۰۵ قلمداد می کنند. پهپاد تی وای دبلیو-۱ در تاسیسات شرکت بی هانگ در شهر تای ژو در شرق چین تولید می شود. تی وای دبلیو-۱ با دهانه بال ۱۸ متر به یک موتور هل دهنده مجهز است و دو بوم ریشه بال این پرنده را به دم افقی متصل می کنند. هندسه این هواپیمای بدون سرنشین مشابه نمونه قدیمی تر بی زد کی-۰۰۵ می باشد که توسط ارتش آزادیبخش خلق چین عملیاتی شده است.

pic-2طول این پهپاد ۹،۸۵ متر و ارتفاع آن ۲،۵ متر است و وزن بیشینه برخاست آن به ۱۵۰۰ کیلوگرم می رسد در حالیکه وزن برخاست بی زد کی-۰۰۵ تنها ۱۲۵۰ کیلوگرم می باشد. پهپاد تی وای دبلیو-۱ می تواند محموله ای به وزن ۳۷۰ کیلوگرم با خود حمل کند و چهار غلاف ویژه نصب سلاح روی آن تعبیه شده است. سقف پرواز عملیاتی این پرنده ۷۵۰۰ متر و مداومت پروازی آن ۴۰ ساعت است و می تواند به سرعت بیشینه ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت دست یابد.

pic-3این پهپاد همچنین به یک سامانه الکترواپتیکی مجهز است که بنابر ادعای شرکت سازنده می تواند از فاصله ۵۰ کیلومتری و از ارتفاع ۵هزار متری پلاک خودروها را شناسایی کند. یکی از تفاوتهای این پرنده نسبت به نمونه بی زد کی-۰۰۵ نصب یک سامانه جدید در قسمت دماغه می باشد که ممکن است بسته تجهیزات الکترونیکی، رادار و یا رله ارتباطی باشد.

pic-4پهپاد بی زد کی-۰۰۵ برای اولین بار در یک پوستر تبلیغاتی در ایرشوی چین ۲۰۰۴ معرفی شده و بنابر گزارش منابع اطلاعاتی غربی این پرنده هم اکنون وارد خدمت عملیاتی در ارتش چین شده است. در اوایل آوریل ۲۰۱۶ یک فروند بی زد کی-۰۰۵ در حال پرواز بر فراز جزیره وودی در دریای چین جنوبی شناسایی شد و در سپتامبر ۲۰۱۳ جنگنده اف-۱۵جی نیروی هوایی ژاپن یک فروند از این پهپاد را در حال پرواز در نزدیکی جزیره سنکاکو رهگیری کرد. شرکت بای هانگ یک مجموعه دانش بنیان وابسته به دانشگاه هوانوردی و فضانوردی پکن به شمار می رود که با همکاری گروه صنایع هواپیماسازی هاربین پهپاد بی زی کی-۰۰۵ را توسعه داده است.

http://www.janes.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *