خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد چندمنظوره هواپرتاب چانگ هونگ

معرفی پهپاد چندمنظوره هواپرتاب چانگ هونگ

طراحی چانگ هونگ که در زبان چینی به معنای رنگین کمان بلند می‏ باشد بر اساس پهپاد ای‏ کیو ام-۳۴ ان محصول شرکت تله ‏دایان‏ رایان آمریکا انجام شده است. چین موفق شده بود تعدادی از این پهپادها را در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی بر فراز حریم هوایی خود سرنگون کند. توسعه نمونه اولیه چانگ هونگ موسوم به دبلیو زِد-۱۴۵ در سال ۱۹۶۹ توسط موسسه هوانوردی و فضایی پکن (بی‏ یو اِی‏ اِی) با هدف دستیابی به یک پهپاد بلندپرواز تجسسی با قابلیت تصویربرداری در نور روز آغاز شد. دو نمونه اولیه این پهپاد در سال ۱۹۷۲ به پرواز درآمدند و برنامه توسعه و ارزیابی با پیوستن دو فروند دیگر در سال ۱۹۷۶ تکمیل شد.

در فوریه ۱۹۸۰ دولت چین گواهینامه صلاحیت پروازی چانگ هونگ را صادر کرد و این پهپاد وارد خدمت عملیاتی شد. بدنه این پهپاد شامل بخشهای مختلفی همچون رادار، دوربین، مخزن سوخت، محفظه موتور، محفظه اویونیک و بخش قرارگیری چتر می ‏باشد. محموله اولیه در نظر گرفته شده برای این پهپاد یک دوربین اپتیکی می‏ باشد که قادر است در پنج زاویه مختلف تصویربرداری کند. نمونه‏ های بعدی چانگ هونگ به حسگرهای روزآمدتری برای انجام ماموریت‏های شناسایی، نمونه‏ برداری از اتمسفر و نقشه‏ برداری مجهز شده ‏اند. نمونه ‏ای از این پهپاد که در نمایشگاه هوایی چین در نوامبر ۲۰۰۰ در معرض دید عموم قرار گرفت به سامانه دیجیتال کنترل و مدیریت پرواز و سامانه‏ های ناوبری اینرسی و جی‏ پی‏ اس مجهز شده بود.

این پهپاد هواپرتاب بوده و بازیافت آن توسط چتر انجام می‏ شود. این پهپاد هم اکنون در چین عملیاتی است و علاوه بر نیروهای مسلح این کشور چندین ارگان غیرنظامی نیز از آن استفاده می‏ کنند. بازاریابی برای صادرات این پهپاد از سال ۲۰۰۰ آغاز شده است.

موتور:

یک موتور توربوجت بی‏یوای‏ای دبلیو پی-۱۱ با توان ۸،۳۴ کیلونیوتن

 ابعاد:

دهانه بال: ۹،۷۶ متر

طول کلی: ۸،۹۷ متر

اوزان:

وزن محموله عملیاتی: ۶۵ کیلوگرم

حداکثر وزن پرتاب:۱۷۰۰کیلوگرم

عملکرد:

حداکثر سرعت افقی در ارتفاع ۵۷هزار پا: ۸۰۰کیلومتر بر ساعت

سقف پرواز عملیاتی: ۵۷هزار پا

برد عملیاتی:۲۵۰۰کیلومتر

مداومت پروازی:۳ساعت

منبع:

نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *