خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی راکت ضدزره ای ‏تی‏-۴

معرفی راکت ضدزره ای ‏تی‏-۴

ای‏ تی-۴ یک سلاح ضدزره ۸۴ میلی‏متری فاقد هدایت می‏ باشد که توسط شرکت سوئدی ساب بوفورس داینمیکس تولید می‏شود. این سلاح در حمله به تانک‏های تهاجمی و خودروهای رزمی، شناورهای آبی خاکی، بالگردها، هواپیماها و خودروهای زرهی از کارآیی بالایی برخوردار است. ای ‏تی-۴ یک سلاح قابل حمل توسط نفر برای حفاظت از تاسیسات مهم، استحکامات دفاعی ثابت و نقاط تامین کلیدی می‏ باشد. از میان کشورهای دارنده این سلاح که آن را در یگان ‏های توپخانه ‏ای نیروی زمینی ارتش خود عملیاتی کرده ‏اند می ‏توان به آرژانتین، بوسنی و هرزگوین، برزیل، شیلی، کلمبیا، دانمارک، استونی، فرانسه، یونان، عراق، ایرلند، لاتویا، لبنان، لتونی، مالزی، هلند، تایوان، سوئد، انگلستان، آمریکا و ونزوئلا اشاره کرد.

راکت ضدزره ای ‏تی-۴ با الهام از سلاح ۷۴ میلی‏متری دهه ۱۹۶۰ نیروی زمینی سوئد موسوم به پانزاراسکوت ام۶۸ توسعه یافته است. طراحی این سلاح توسط شرکت اف اف وی (بخشی از ساب) انجام شد. این شرکت در اوایل سال ۱۹۸۲ با کمک نیروی زمینی ارتش سوئد بیش از ۱۰۰ آزمایش میدانی با استفاده از ای ‏تی-۴ انجام داد. در همان سال و پیش از ورود ای ‏تی-۴ به خدمت عملیاتی در ارتش سوئد نمونه ‏هایی از این سلاح به نیروی زمینی آمریکا معرفی شد. آمریکایی‏ ها در سال ۱۹۸۳ شش نمونه مختلف سلاح هم ‏رده با ای ‏تی-۴ را مورد آزمایش قرار دادند و در نهایت ای ‏تی-۴ را به عنوان گزینه مطلوب برای تامین نیازمندی ‏های خود برای جایگزینی راکت ام۷۲ ال ‏ای‏ دبلیو انتخاب کردند. نیروی زمینی آمریکا ای‏تی-۴ را با نام سلاح چندمنظوره سبک وزن ام۱۳۶ وارد خدمت عملیاتی کرد و متناسب با نیازهای میدانی خود تجهیزات پرتاب، دیده ‏بانی و پشتیانی ویژه ‏ای برای آن تولید کرد. نیروی زمینی سوئد نیاز با پیروی از رویه آمریکایی نمونه بهسازی ‏شده توسط آنها را به خدمت گرفت.

در نوامبر ۲۰۱۰ شرکت ساب قراردادی به ارزش ۱۵ میلیون یورو از وزارت دفاع فرانسه برای خرید راکت سبک ضدتانک ای‏ تی-۴ دریافت کرد. در آوریل ۲۰۱۱ نیز ساب قراردادی ۱۷ میلیون دلاری با یک مشتری خارجی برای فروش نمونه ای ‏تی-۴ سی‏ اس آر اس تا سال ۲۰۱۲ به امضاء رساند. ساب بوفورس در طراحی و تولید ای ‏تی-۴ از درس ‏آموخته ‏های خود در توسعه سلاح نام ‏آشنای کارل گوستاو به میزان زیادی استفاده کرد. با توجه اینکه ای ‏تی-۴ سلاحی بدون لگدزنی است به راحتی می‏ توان با آن مقداری زیادی مهمات را به سوی اهداف دشمن روانه کرد. نشانه‏ گیری هدف توسط ای‏ تی-۴ از طریق مگسک پلاستیکی قابل تنظیمی انجام می ‏شود که زیر یک پوشش محافظ جمع می ‏شود. این سلاح همچنین به دوربین دید در شب اپتیکی مجهز است.

سرجنگی ای‏ تی-۴ می‏تواند در پوشش‏های زرهی به ضخامت ۱۷،۵ اینچ نفوذ کند. این سلاح قادر است در فاصله کمینه ۱۰ متری نیز مسلح شود. این ویژگی دقت آن در اصابت به اهداف در فاصله نزدیک را افزایش می‏دهد. سازه‏های چوبی مستحکم شده با لایه‏های متعدد الوار نیز قادر به مقاومت در برابر نفوذ ای ‏تی-۴ نیستند. این راکت می‏ تواند در بدنه خودروهای زرهی حفره‏ های عمیق ایجاد کند. ساب کماکان کار بر روی بهسازی نمونه ‏هایی از ای ‏تی-۴  برای درگیری با اهداف شهری و نبردهای خیابانی را دنبال کرده و آزمایش ‏های زیادی در این زمینه انجام می‏ دهد. ای‏ تی-۴ سلاحی است که در هر بار شلیک یک گلوله راکتی را رها می‏کند و قادر است انواع پرتابه‏ های مختلف را شلیک نماید. راکت ضدتانک شدیدالانفجار این سامانه می ‏تواند در پوشش‏ های زرهی آر اچ ‏ای با ضخامت ۴۲۰ میلی‏متر نفوذ کند. این سرجنگی دو منظوره شدیدالانفجار را می‏توان برای انهدام ساختمان‏ها و سنگرها بر اساس دو رویکرد مختلف انفجار ضربتی یا تاخیری بکار برد. گلوله‏های راکتی اچ ‏ئی ‏دی ‏پی ۵۰۲ این سامانه قادر به نفوذ در پوشش‏های زرهی آر اچ ‏ای با ضخامت ۱۵۰ میلی‏متر هستند. گلوله ‏های ویژه نفوذگر این سلاح می ‏توانند تا ضخامت ۶۰۰ میلی ‏متری از پوشش ‏های آر اچ ‏ای پیش‏روی کنند. سرجنگی پشت‏ سرهم ضدسازه ای ‏تی-۴ به‏ طور ویژه برای برآوردن الزامات میدانی جنگ ‏افزارهای شهری طراحی شده است. ای‏ تی-۸ گلوله جدیدی است که برای انهدام سنگرها توسعه یافته و ای ‏تی-۱۲ نمونه جدید دیگری از پرتابه ‏های ۱۳۰ میلی‏متری پیشرفته به ‏شمار می‏ رود که برای درگیری نزدیک در میدان نبرد با قابلیت نفوذ در پوشش زرهی جلوی تانک‏های اصلی رزمی امروزی طراحی شده است.

یکی از نقاط ضعف ای ‏تی-۴ ایجاد اثر انفجاری بزرگ پشت سر سلاح پس از شلیک است که می‏تواند برای کاربر آن و سایر نیروهای خودی در نزدیکی نقطه شلیک زیان ‏آور باشد. از اینرو استفاده موثر از این سلاح در محیط‏ های متراکم بسیار دشوار است. شرکت ساب برای رفع این مشکل نمونه جدیدی از این سلاح موسوم به ای ‏تی-۴ سی اس را متناسب با نیازهای عملیاتی در محیط‏های رزمی شهری معرفی کرده است. نمونه ای‏ تی-۴  سی اس از ترکیب شیمیایی ویژه‏ ای برای جذب موج واکنشی ناشی از شلیک استفاده می‏ کند که شدت موج فشاری ایجاد شده را کاهش می ‏دهد. طول این نمونه ۹۱۴ میلی‏متر و وزن آن ۷،۵ کیلوگرم است. برد موثر آن به ۲۷۴ متر می ‏رسد. دو نوع سرجنگی مختلف شامل نفوذگر پرقدرت (اچ پی) و کاهش ‏دهنده تاثیرات جانبی (آر اس) قابل نصب بر روی نمونه ای ‏تی-۴ سی اس می‏ باشد.

http://www.army-technology.com/projects/saabat4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *