خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / خانواده سامانه ‏های تسلیحاتی آر جی‏ دبلیو-۹۰ آلمان

خانواده سامانه ‏های تسلیحاتی آر جی‏ دبلیو-۹۰ آلمان

نارنجک‏ انداز آر جی‏ دبلیو-۹۰ یک سامانه تسلیحاتی ۹۰ میلی‏متری ضدزره چندمنظوره قابل حمل توسط نفر می‏ باشد که توسط شرکت آلمانی دینامیت نوبل دِفِنس تولید می‏ شود. این سلاح که برای استفاده نیروهای ویژه و پیاده نظام طراحی شده می‏ تواند با اهداف مختلف زمینی شامل تانک‏های اصلی میدان رزم، خودروهای زرهی سبک، سنگرهای مستحکم، سازه‏ ها و سرپناه‏ های نظامی درگیرد شده و آنها را منهدم نماید. آر جی‏ دبلیو-۹۰ را می‏ توان در محیط‏ های پرازدحام به کار گرفت. شرکت آلمانی سازنده آر جی‏ دبلیو-۹۰ نمونه‏ ای از آن را در نمایشگاه بین المللی هوایی و فضایی فیدا ۲۰۱۶ به نمایش گذاشت. این نمایشگاه در بهار سال ۲۰۱۶ در سانتیاگو پایتخت شیلی برگزار شد. سامانه تسلیحاتی ضدتانک آر جی‏ دبلیو-۹۰ در ژانویه ۲۰۰۸ توسط ارتش اسلونی وارد خدمت عملیاتی شد و بطور همزمان نیروی زمینی ارتش آلمان نیز آن را عملیاتی کرد. نیروی زمینی سلطنتی بریتانیا در بهار ۲۰۱۰ این نارنجک‏ انداز را به یگان‏های عملیاتی خود تحویل داد. در ژانویه ۲۰۱۳ وزارت دفاع بلژیک اعلام کرد قصد دارد ۱۱۱ قبضه از سلاح آر جی‏ دبلیو-۹۰ ای‏اس را را به‏ همراه تجهیزات دیده‏ بانی آن خریداری کرده و به نیروی زمینی ارتش این کشور تحویل دهد. ارتش سنگاپور و نظامیان رژیم اشغالگر قدس نیز از آر جی‏ دبلیو-۹۰ با نام سازمانی ماتادور در یگان‏های عملیاتی خود بهره می‏ گیرند.

نارنجک‏ انداز بدون لگد آر جی‏ دبلیو-۹۰ سلاحی دوش پرتاب به‏ شمار می‏رود که به راحتی توسط یک نفر سرباز قابل بهره‏ برداری میدانی می‏ باشد. این سلاح به‏ همراه تجهیزات فنری ضد ضربه بکار گرفته می‏ شود. طول سلاح در حین حمل و نقل یک متر است اما پیش از استفاده عملیاتی و پس از نصب سرجنگی شدید الانفجار ضدتانک طول آن به ۱،۱۵ متر می‏ رسد. طراحی ماژولار این سلاح امکان بهسازی و ارتقاء عملکرد آن برای رویارویی با اهداف تاکتیکی متنوع در بردهای بلندتر را نیز فراهم آورده است. سرجنگی چندمنظوره آر جی‏ دبلیو-۹۰ شامل دو نوع شدیدالانفجار ضدتانک (اچ‏ ئی‏ ای‏ تی) و انفجاری شدید له شونده (اچ‏ ئی‏ اس‏ اچ) می‏ باشد که نرخ آتش بالایی را در برابر اهداف زمینی در شرایط دشوار میدان رزم فراهم می‏ آورد. سرجنگی این سلاح دو چاشنی انفجاری دارد. چاشنی اول ویژه نفوذ در پوشش زرهی و چاشنی دوم تاخیری انفجاری می‏ باشد. سرجنگی شدید الانفجار ضدتانک با وزن ۲،۵ کیلوگرم توانایی انهدام پوشش‏ های زرهی از نوع آر اچ‏ ای با ضخامت ۵۰۰ میلی‏متر نصب شده بر روی انواع خودرهای زرهی نظامی را دارد.

خانواده تسلیحاتی آر جی‏ دبلیو-۹۰ را می‏ توان به یک سامانه کنترل آتش با خطای ناچیز و هدف‏ گیری دقیق مجهز کرد. وزن این سانه کنترل آتش تقریبا یک کیلوگرم است و شامل سامانه دیده‏ بانی اپتیکی، سامانه دید در شب، مسافت یاب لیزری و رایانه ویژه محاسبه مسیر حرکت بالستیک پرتابه‏ می‏ باشد. تجهیزات دیده‏ بانی این سامانه قدرت بزرگنمایی سه برابری دارد و زاویه میدان دید آن ۸ درجه است. مسافت سنج لیزری آن با خطای یک متر برای تخمین فاصله اهداف در فواصل دورتر از یک کیلومتر از نقطه شلیک بکار گرفته می‏ شود. نارنجک انداز آر جی‏ دبلیو-۹۰ به‏ عنوان سلاحی مستقل قابل استفاده در میدان رزم است و از آن می‏ تواند در شرایط مختلف آب و هوایی و تمام مدت شبانه روز بهره گرفت. این سلاح پس از شلیک رد ناچیزی از خود به جا می‏ گذارد و میزان دود و صدای ناشی از آن بسیار کم است. خانواده سامانه تسلیحاتی آر جی‏ دبلیو-۹۰ شامل نمونه آر جی‏ دبلیو-۹۰ اچ اچ (با سرجنگی شدید الانفجار شد تانک و شدید له شونده)، نمونه آر جی‏ دبلیو-۹۰ ای اس ضد سازه و تجهیزات و آر جی‏ دبلیو-۹۰ دبلیو بی ویژه نفوذ در سنگر و استحکامات و تخریب آنها می‏ باشد. وزن آر جی‏ دبلیو-۹۰ اچ اچ معادل ۸،۷ کیلوگرم است و برای انهدام تجهیزات زرهی با دو نوع سرجنگی مختلف قابل تنظیم بکار می‏ رود. برد موثر این سلاح بین ۲۰ تا ۵۰۰ متر گزارش شده است. نمونه آر جی‏ دبلیو-۹۰ آر اس با وزن تقریبی ۱۰ کیلوگرم به یک سرجنگی دو مرحله‏ ای مجهز است که می‏ تواند پوشش‏ های محافظ تقویت‏ شده را منهدم کرده و برای حمله به اهداف پنهان‏ شده پشت پوشش‏ های نظامی بکار گرفته شود. برد موثر این سلاح ۱۰ تا ۴۰۰ متر است.  نمونه آر جی‏ دبلیو-۹۰ دبلیو بی مجهز به سرجنگی حلقه‏ ای انفجاری با طول ۱۷۴ میلی‏متر و وزن ۱۳ کیلوگرم می‏ تواند در سنگر‏ها و استحکامات، موانع سیمانی و دیوارهای آجری نفوذ کند. برد موثر این نمونه ۱۰ تا ۱۰۰ متر می‏باشد. نمونه چندمنظوره آر جی‏ دبلیو-۹۰ ال آر ام پی بر اساس بهسازی نمونه پایه آر جی‏ دبلیو-۹۰ برای دستیابی به بردهای بلندتر طراحی شده است.

www.army-technology.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *