خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / کورنت؛ موشک روسی برای شکار تانک‎های آبرامز آمریکا و لئوپارد-۲ ناتو

کورنت؛ موشک روسی برای شکار تانک‎های آبرامز آمریکا و لئوپارد-۲ ناتو

موشک هدایت شونده ضدزره کورنت متعلق به ارتش روسیه با هدف رویارویی با تانک‏های آبرامز نیروی زمینی آمریکا و تانک‏های لئوپارد-۲ ناتو توسعه یافته است. این موشک را می‏ توان علیه تانک‏های اصلی میدان نبرد و درگیری با بالگردهای کم سرعت در حال پرواز در ارتفاع پست به کار گرفت. با توجه به قیمت نسبتا بالای این موشک روسیه قصد ندارد آنها را بطور کامل با نمونه‏ه ای قدیمی‏تر جایگزین نماید. این موشک توسط روس‏ها با کد ۹ام۱۳۳ شناخته می‏ شود و ناتو از آن با نام ای تی-۱۴ اسپریگان یاد می‏ کند. اولین بار در اکتبر ۱۹۹۴ دفتر طراحی ابزار دقیق کی بی پی از موشک ضدتانک کورنت پرده‏ برداری کرد. توسعه این موشک از سال ۱۹۸۸ به‏ عنوان یک سامانه ماژولار چندمنظوره با توان درگیر شدن با اهداف مختلف توسط طیف گسترده ‏ای از سامانه‏ های حامل آغاز شد. یکی از رویکردهای اصلی در توسعه این موشک تجهیز آن به سامانه هدایت لیزری قابل اطمینان با قابلیت بهره ‏برداری عملیاتی ساده و آسان بود. کورنت در مقایسه با نمونه ‏های پیشین ۹کی۱۱۱ فاگوت (در ناتو ای تی-۴ اسپیگوت) و ۹کی۱۱۳ کنکورس (در ناتو ای تی-۵ اسپاندرال) یک موشک هدایت شونده ضدتانک سنگین به شمار می‏ رود. هر دو این موشک‏های روسی ضدتانک قدیمی از روش هدایت با سیم بهره می‏ گرفتند. تحلیل منابع اطلاعاتی و امنیتی غربی حاکی از آن می‏ باشد که موشک کورنت در سال ۱۹۹۴ توسط نیروی زمینی ارتش روسیه وارد خدمت عملیاتی شده است. روس‏ها نمونه صادراتی این موشک را با نام کورنت-ئی معرفی می‏ کنند.

روس‏ها از کورنت به عنوان یک سامانه موشکی هدایت شونده ضدتانک پیشرفته یاد می‏ کنند که موشک خود را در مسیری مارپیچی به سوی هدف هدایت می‏ کند. موشک ۹ام۱۳۳ به‏ همراه پرتابگر سه پایه ۹پی۱۶۳-۱ و تجهیزات دیدبانی حرارتی ۱پی‏ان۷۹-۱ سامانه موشکی را تشکیل می‏ دهند که در ارتش روسیه با نام ۹کی۱۳۳ شناخته می‏ شود. این سامانه قابل حمل و بهره ‏برداری میدانی توسط دو نفر (دو سرباز پیاده نظام) می ‏باشد. علاوه بر این نمونه سامانه ۹کی۱۳۳ را می‏ تواند بر روی طیف گسترده‏ ای از خودروهای نظامی و سایر سامانه ‏های تسلیحاتی نصب کرد. روس‏ها با نصب این سامانه موشکی بر روی خودروی بی ام پی-۳، شکارچی تانک ۹پی۱۶۳ام-۱ را معرفی کرده ‏اند که از نظر کارکردی شباهت زیادی به سامانه موشکی خریزنتما دارد. خودروی مسلح ضدتانک  ۹پی۱۶۳ام-۱ دو قبضه موشک ۹ام۱۳۳ را با خود حمل کرده و قادر است که در حین حرکت با استفاده از ریل‏ های پرتاب تلسکوپی آنها را شلیک نماید. بارگذاری موشک‏ها بصورت خودکار از خشاب ۱۶ قبضه‎ای انجام می‏ شود. موشک‏ های کورنت در این خودروی نظامی شکارچی تانک بصورت آب بندی شده داخل غلاف‏های ویژه نگهداری می‏ شوند. سرنشینان خودروی رزمی ۹پی۱۶۳ام-۱ شامل راننده و توپچی در برابر تهدیدهای ش م ر در میدان نبرد محافظت می‏ شوند. پوشش زرهی این شکارچی تانک همانند شاسی پایه آن موسوم به بی ام پی-۳ تعبیه شده است. سامانه هدایت خودروی ۹پی۱۶۳ام-۱ امکان شلیک همزمان دو قبضه موشک کورنت را فراهم می‏ آورد به گونه‏ایکه هر کدام مسیر جداگانه‏ ای را دنبال نمایند.

دفتر طراحی ابزار دقیق کی بی پی همچنین سامانه تسلیحاتی بزرگتری مبتنی بر ۹کی۱۳۳ را به بازار معرفی کرده که قابل نصب بر روی خودروهای نظامی دیگر و شناورهای سبک می‎باشد. سامانه تسلیحاتی کوارتت به چهار قبضه موشک کورنت مجهز است و مجموعه شامل این موشک‏ها، ریل‏های پرتاب و تجهیزات هدایت و دیدبانی بطور کامل بر روی یک برجک نصب می‏ شود. این برجک دارای فضای کافی برای نگهداری پنج قبضه موشک اضافی نیز می‏باشد و برای بهره برداری عملیاتی از آن تنها به یک نفر نیرو نیاز خواهد بود. سامانه هدایت این سلاح نیز امکان شلیک همزمان دو قبضه موشک را فراهم آورده است. یکی دیگر از سامانه تسلیحاتی مبتنی بر موشک کورنت با نام کلیور شناخته می‏ شود که شامل موشک‏ انداز و توپ در کنار هم می ‏باشد. این گونه بر روی خانواده خودروهای رزمی زرهی بی تی آر، نفربرهای رزمی بی ام پی-۱ و قایق‏های گشت‏ زنی نصب می‏ شود. این سامانه ویژگی‏ هایی مشابه برجک کوارتت دارد و علاوه بر آن به توپ‏ ۳۰ میلی‏‏متری ۲ای۷۲ نیز مجهز است. وزن برجک این سامانه به ۱۵۰۰ کیلوگرم می‏ رسد. شرکت کی بی پی همچنین از موشک کورنت در برجک بِرِژوک استفاده کرده است. نمونه کورنت-ئی ام از یک ردیاب هدف خودکار بهره می‏ گیرد که دقت موشک در اصابت به هدف را به میزان ۵برابر نسبت به سامانه دیگر مسلح به کورنت افزایش می‏ دهد. قابلیت شلیک کن فراموش کن به خودروی حامل موشک امکان شلیک پشت سرهم موشک به سوی دو هدف مختلف را بطور هم زمان می‏ دهد. در این صورت در یک سناریوی عملیاتی رزمی با استفاده از تعداد کمتری خودرو می‏ توان حجم آتش موردنیاز برای انجام ماموریت را تامین کرد. این نمونه می ‏تواند دو فروند موشک را پشت سرهم به سوی یک هدف شلیک کند. این روش عمدتا برای حمله به خودروهای نظامی با قابلیت حفاظت فعال بکار گرفته می‏ شود.

برخی از یگان‏های عملیاتی نیروهای ویژه ارتش عراق در جریان اشغال نظامی این کشور توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در سال ۲۰۰۳ از موشک‏های کورنت برای حمله به خودروهای زرهی آمریکایی استفاده کردند. بر اساس گزارش منابع ارتش آمریکا در این رویارویی دست‏کم دو دستگاه تانک آبرامز و یک نفربر رزمی برادلی در هفته اول نبرد توسط موشک‏های کورنت منهدم شدند. پرده دوم از نمایش استفاده از موشک کورنت در میدان رزم به جنگ ۲۰۰۶ لبنان مربوط می‏شود. بنابر ادعای منابع غربی در این جنگ سوریه موشک‏های کورنت را در اختیار حزب ‏ا.. لبنان قرار داده بود. نتیجه استفاده از این موشک‏های روسی توسط رزمندگان حزب ‏ا.. انهدام چهار دستگاه تانک مرکاوا و صدمه دیدن چندین تانک و خودروهای نظامی دیگر ارتش صهیونیستی بود. در جریان این جنگ، نیروی زمینی ارتش رژیم اشغالگر قدس با یورش به مواضع نیروهای حزب‏ ا.. در روستای قندوریه تعدادی موشک کورنت در انبار مهمات آنها دسترسی پیدا کرد. بنابر گزارشی که در آن زمان توسط روزنامه دیلی تلگراف منتشر شد بر روی این جعبه نوشته وجود داشت که مشخص می‏ کرد مشتری وزارت دفاع سوریه و تولیدکننده شرکت کی بی پی واقع در تولای روسیه است. چند ماه پس از آتش بس، رسانه‏ های صهیونیستی تصاویر متعددی از موشک‏ های کورنت به غنیمت گرفته شده منتشر کردند که برخورداری و استفاده نیروهای حزب ا.. ازموشک‏های کورنت را نشان می ‏داد. صهیونیست‏ها مدعی بودند که سلاح‏های روسی با کمک سوریه به ‏صورت قاچاق در اختیار حزب ‏ا.. قرار گرفته است و بر این اساس هیاتی را روانه مسکو کردند تا شواهد خود را به مسئولان روسی نشان دهند.

https://militaryhit.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *