خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد شناسایی تاکتیکی سوجکا

معرفی پهپاد شناسایی تاکتیکی سوجکا

سامانه سوجکا برای انجام ماموریت ‏های شناسایی تاکتیکی در فواصل بیش از ۱۰۰ کیلومتر و از ارتفاع ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ متر با قابلیت انتقال زمان واقعی داده ‏های اپتیکی و دورسنجی توسط موسسه پژوهشی نیروی هوایی جمهوری چک توسعه یافته است. نخستین تلاش‏ها برای توسعه این پهپاد در اواخر دهه ۱۹۸۰ آغاز شد و با تکمیل برنامه آزمایش‏ های پروازی، این پهپاد در اوایل سال ۱۹۹۴ به واحدهای عملیاتی ارتش جمهوری چک تحویل داده شد. ارزیابی‏ های عملیاتی یک سال بعد آغاز شد و سوجکا در رزمایش ‏های دفاع هوایی ارتش جمهوری چک در سال ۱۹۹۶ به کار گرفته شد.

نخستین نمونه‏ ها از این پهپاد در سال ۱۹۹۸به مرز آمادگی کامل عملیاتی رسید. نمونه ارتقاء یافته این پهپاد موسوم به سوجکا-۳ در سال ۲۰۰۱ عملیاتی شد. بهسازی‎ های انجام شده در مورد سوجکا-۳ شامل تولید توان بیشتر، قابلیت حمل محموله ‎های ماژولار، بکارگیری لینک داده کارآمدتر دیجیتال، مداومت پروازی بیشتر و سامانه پرتاب و کنترل زمینی ساده‎ تر می باشد. سازه این پهپاد بال بالایِ مجهز به موتور هُل ‏دهنده، از مواد مرکب فیبر کربن و فایبر گلاس ساخته شده است. سازه بال به‏ صورت ساندویچی است و این پهپاد فاقد ارابه فرود است. سامانه کنترل این پهپاد به ‏صورت خودکار و با نیمه ‏خودکار قابل برنامه ‏ریزی است. این پهپاد به یک سامانه ایمنی مجهز است که در صورت نیاز در هر مرحله از پرواز موتور را خاموش کرده و چتر بازیافت را فعال می‏ نماید.

ناوبری این پهپاد توسط جی ‏پی ‏اس انجام می ‏شود و یک لینک داده زمان‏ واقعی به متصدی ایستگاه کنترل زمینی اجازه می ‏دهد تا عملکرد حسگرهای الکترواپتیکی و موقعیت وسیله پرنده را با استفاده از یک نقشه دیجیتال پایش کند. یک یگان عملیاتی سوجکا شامل سه یا چهار فروند پهپاد، یک ایستگاه کنترل زمینی، یک پرتابگر ریلی مجهز به راکت ‏های کمکی، یک خودرو ترابری و یک وسیله بازیافت چندمنظوره می‏باشد. تجهیزات جانبی سوجکا-۳ منطبق بر استانداردهای نظامی میل طراحی شده است. خدمه موردنیاز برای یک یگان عملیاتی سوجکا شامل شش نفر بوده و برای راه‏ا ندازی این سامانه دست ‏کم به ۴۵ دقیقه وقت نیاز است. پرتاب این پهپاد با کمک راکت‏های سوخت جامد تقویتی از روی یک ریل ۱۴ متری با شیب ۲۰ درجه انجام می ‏شود. برای فرود سینه ‏مال این پهپاد در زیر بدنه آن امکان نصب اسکید مهیا شده اما برای فرود در محیط‏ های دشوارتر یا فرود اضطراری امکان استفاده از چتر وجود دارد. این پهپاد هم ‏اکنون توسط نیروی زمینی ارتش جمهوری چک به ‏صورت عملیاتی به ‏کار گرفته می‏ شود. سوجکا در زبان مردم جمهوری چک به معنای زاغ کبود است. در ادامه مشخصات فنی نمونه پایه سوجکا-۳ ارائه شده است.

موتور:

یک موتور دو سیلندر یو ‏وی ‏ام ‏وی-اِم۱۱۵ مجهز به دو پره گام ثابت با ملخ چوبی هل‏دهنده و توان ۲۲ کیلووات

ابعاد:

دهانه بال: ۴،۵ متر

طول کلی: ۳،۷۸ متر

طول بدنه: ۲،۱ متر

ارتفاع بدنه: ۱،۰۸ متر

اوزان:

وزن سوخت: ۱۲ کیلوگرم

حداکثر وزن محموله: ۲۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست: ۱۸۰ کیلوگرم

عملکرد:

حداکثر سرعت افقی: ۲۰۷ کیلومتر بر ساعت

سرعت گردش: ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت

حداکثر نرخ اوج گیری در سطح دریا: ۵۴۰ متر در دقیقه

سقف پرواز عملیاتی: ۶۵۰۰ پا

شعاع عملیاتی: ۱۰۰کیلومتر

مداومت پروازی: ۲ ساعت

 

منبع:

نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *