خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی مختصر موشک کروز چندمنظوره کلاب

معرفی مختصر موشک کروز چندمنظوره کلاب

مجموعه موشک‌های کلاب یکی از جدیدترین و در عین حال سریع ‌ترین موشک‌های کروز ضدکشتی و ضدزیردریایی روسیه محسوب می ‌شوند که با توجه به دارا بودن قابلیت چندگانه مورد توجه کارشناسان دنیا قرار گرفته است. این موشک‌ها توسط دفتر طراحی نواتور طراحی و ساخته شده و توانایی شلیک از زمین، دریا، زیردریا و هواپیما را دارند و می ‌توانند به سرعتی بین ۰،۸ تا ۲،۹ ماخ دست یابند. مجموعه موشک‌های کلاب هم چنین توانایی حمل سرجنگی ‌های متنوع را نیز دارند و می ‌توانند به برد بیشینه ۳۰۰ کیلومتر دست پیدا کنند. کلاب دارای دو گونه ضدکشتی، یک گونه ضد اهداف زمینی و دو گونه ضدزیردریایی است و با توجه به اهمیت موشک، نوع هواپایه موشک نیز توسعه داده شده است.

موشک سیزلر که از نوع ۳ام-۵۴ئی می ‌باشد با استفاده از یک موتور سوخت مایع رم ‌جت توانایی رسیدن به سرعت نزدیک به ۳ ماخ را دارد و می ‌تواند در حالی که در ارتفاع ۴،۶ متری سطح دریا و به دور از سامانه‌ های ضد موشکی پرواز می‌کند به هدف شناور خود حمله ‌ور شود. موشک دارای دو نوع سامانه پرتابی اصلی است که عبارتند از: کلاب‌-اس که برای پرتاب از زیردریایی‌ها و کلاب-ان برای پرتاب از ناوها و کانتینرهای زمینی استفاده می ‌شود. همان طور که گفته شد پنج نوع موشک کلاب با توجه به اهداف مختلف توسعه داده شده که با توجه به استفاده راحت و کم هزینه، مورد توجه بسیاری از کشورهای کمتر توسعه یافته قرار گرفته که می ‌توانند به کمک این موشک ‌ها به هر نوع تهدید دریایی و زیردریایی دشمن پاسخ قاطعی بدهند.

نمونه هواپرتاب کلاب از هواپیماهای گشت دریایی توپولف-۱۴۲-اس روسیه و هند و هم چنین توپولف-۲۲ام۳ قابل حمل و بکارگیری است. در سال ۲۰۱۰ شرکت نواتور با معرفی گونه جدیدی باعث حیرت همگان شد. این نمونه با نام کلاب-کی توانای حمل و پرتاب از حامل‌های سریع زمینی را دارد و قادر است پس از پرتاب بلافاصله محل شلیک را ترک کند. کلاب-کی اولین بار در جریان نمایشگاه هوایی ماکس ۲۰۱۱ به طور رسمی معرفی شد.

منبع:

نوید مقصودی و علی اصلانی، موشک کروز میراثی قدیمی برای آینده، انتشارات اندیشگاه فناوری‏های نوین، ۱۳۹۴٫

6 نظر

  1. سایت خیلی خوبی دارید لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

  2. مطلب خوب و کاملی بود
    تشکر از وب سایت خوبی که دارین

  3. خیلی جالب بود.
    تشکر میکنم از شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *