خانه / اخبار / پایان ماموریتهای عملیاتی پهپاد پریدیتور نیروی هوایی آمریکا

پایان ماموریتهای عملیاتی پهپاد پریدیتور نیروی هوایی آمریکا

نیروی هوایی ارتش آمریکا طی آئینی رسمی به ماموریت عملیاتی پهپادهای آر کیو/ام کیو-۱ پریدیتور پایان داد. این مراسم در پایگاه هوایی کریچ در نزدیکی لاس وگاس انجام شد. این محل مرکز اصلی آموزش و عملیات پهپادهای نیروی هوایی آمریکا در خاک این کشور به شمار می رود. پیش از آغاز این مراسم یک فروند پهپاد ام کیو-۱بی آخرین پرواز خود را انجام داد. این پرواز توسط پرسنل اسکادران رزمی ۴۸۹ام نیروی هوایی آمریکا مستقر در پایگاه کریچ هدایت می شد.

در پایان پرواز و پس از فرود پرنده روی باند مراسم واتر سالوت انجام شد. نمونه اولیه پهپاد پریدیتور در ژانویه ۱۹۹۴ به پرواز درآمد و در سال ۱۹۹۵ به آلبانی اعزام شد تا برای نخستین مرتبه در یک ماموریت رزمی در قالب جنگ بالگان بر فراز یوگسلاوی به کار گرفته شود. در همان سال اسکادران شناسایی یازدهم به عنوان اولین یگان عملیاتی این پرنده راه اندازی شد. گرچه پریدیتور از ابتدا با کد آر کیو-۱ معرفی شد اما بعدها برای تاکید بر قابلیت چند ماموریتی آن با نام ام کیو-۱ شناخته می شود. نمونه مسلح این پهپاد می تواند موشک ای جی ام-۱۱۴ هلفایر را با خود حمل نماید. ارتش آمریکا از پهپاد آر کیو-۱ در جنگ افغانستان نیز استفاده کرده است. در سال ۲۰۱۱ شرکت جنرال اتمکیس آخرین فروند از ۲۶۸ فروند پریدیتور سفارشی نیروی هوایی آمریکا را تحویل داد. تقریبا همزمان با این رویداد مجموع ساعت های پروازی عملیاتی این پرنده به یک میلیون ساعت رسید.

از آن زمان به بعد تعداد پهپادهای آماده به رزم پریدیتور نیروی هوایی آمریکا روند کاهشی در پی گرفت و در آغاز سال جاری میلادی این آمار به ۱۰۰ فروند رسید. ارتش آمریکا قصد دارد پهپادهای ام کیو-۹ ریپر را جایگزین خانواده پردیتور نماید. شرکت جنرال اتمکیس پهپاد روزآمد خود را با نام پریدیتور-بی معرفی می کند اما نیروی هوایی آمریکا از با عنوان ریپر یاد می نماید. قرار است ناوگان پهپادی نیروی هوایی آمریکا شامل ۳۴۶ فروند ریپر شود. انتظار می رود فرآیند تبدیل نمونه های پریدیتور موجود به پیکربندی ام کیو-۹ تا پایان سال ۲۰۱۸ تکمیل شود.

 

www.ainonline.com

 

12 نظر

 1. متشکرم از مطالبی که به اشتراک میذارید ..
  سال خوبی داشته باشید با آرزوی موفقیت و سربلندی برای شما

 2. ممنون از مطالب خوبی که منتشر میکنید
  سال نو مبارک

 3. خیلی ممنونم بابت انتشار این مقاله بسیار مفید و کاربردی

 4. مطالب سایت عالیهههه سعی میکنم بیشتر به سایتتون سربزنم
  استفاده کردم از مطالب خوبتون

 5. ممنون از شما دوست عزیز

 6. میشه لطفا در باره ساختار کنترلی و برنامه نویسی راهبری پهباد ها هم برامون بنویسید
  ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *