خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / آشنایی با سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی

آشنایی با سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی

سازمان بین‏ المللی هوانوردی غیرنظامی(ایکائو) به‏ عنوان یکی از نهادهای تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد، توسط کشورهای عضو در سال ۱۹۴۴ برای مدیریت امور اجرایی و حاکمیتی مرتبط با کنوانسیون بین‏ المللی هوانوردی غیرنظامی(موسوم به کنوانسیون شیکاگو) تاسیس شد. ایکائو با ۱۹۲ کشور عضو کنوانسیون شیکاگو و گروه‏های صنعتی برای دستیابی به اجماع عمومی بر روی استانداردهای بین‏ المللی هوانوردی غیرنظامی و سیاست‏ها و رویه‏ های توصیه ‏شده(اس ‏ای‏ آر پی) با هدف پشتیبانی از صنعت هوانوردی ایمن، کارآمد، امن، پایدار از نظر اقتصادی و پاسخگو در برابر محیط زیست همکاری می‏ نماید. سیاست‏ها و رویه ‏های اس ‏ای‏ آر پی توسط کشورهای عضو ایکائو برای حصول اطمینان از اینکه عملیات، قوانین و دستورالعمل‏ های داخلی هوانوردی غیرنظامی آنها با نرم‏های جهانی در تطابق کامل است به کار گرفته می ‏شود. بر این اساس روزانه به ‏طور متوسط برای انجام بیش از ۱۰۰هزار پرواز درشبکه هوانوردی جهانی مجوز صادر می شود تا امکان اجرای عملیات پروازی ایمن و قابل اطمینان در هر منطقه از جهان میسر گردد.

ایکائو علاوه بر کار اصلی و محوری خود برای تدوین و تسری سیاست‏ها و رویه ‏های بین‏ المللی اس ‏ای‏ آر پی در میان کشورها و گروه‏های صنعتی عضو و در میان سایر اولویت‏ها و برنامه‏ ها، همچنین همکاری‏ ها و ظرفیت ‏سازی برای کشورها در پشتیباتی از اهداف توسعه ‏ای هوانوردی را هماهنگ می ‏کند. ایکائو برنامه‏ ها و طرح‏های جهانی برای هماهنگی پیشرفت راهبردی چندملیتی با هدف ناوبری هوایی ایمن، پایش و گزارش‏ دهی شاخص‏های عملکردی حوزه حمل و نقل هوایی و بازرسی توانمندی‏های نظارتی بخش هوانوردی غیرنظانی کشورهای عضو در زمینه ایمنی و امنیت را نیز تدوین می‏ نماید.

اهداف راهبردی ایکائو عبارتند از:

ایمنی هوانوردی

ایجاد ظرفیت و افزایش کارآمدی ناوبر هوایی

امنیت و توسعه زیرساختها

توسعه اقتصادی

حفاظت از محیط زیست

مقر اصلی و دفتر مرکزی این سازمان در مونترال کانادا واقع شده است. ایکائو هفت دفتر منطقه ای در چین، کنیا، فرانسه، مصر، مکزیک، پرو و سنگال نیز دارد.

 

www.icao.int

2 نظر

  1. خوندن این مقاله خالی از لطف نیست به بقیه هم پیشنهاد میکنم این مقاله رو دنبال کنن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *