خانه / اخبار / یافتن ترک بر روی پره فن موتور سی اف ام۵۶-۷بی هواپیمای ۷۳۷ سانحه دیده ساوث وست

یافتن ترک بر روی پره فن موتور سی اف ام۵۶-۷بی هواپیمای ۷۳۷ سانحه دیده ساوث وست

اداره ملی ایمنی حمل و نقل آمریکا (ان تی اس بی) تائید کرد که نشانه هایی از رشد ترک و خستگی سازه را بر روی پره فن موتور سی اف ام ۵۶-۷بی سانحه دیده در پرواز ۱۷ آوریل شرکت ساوث وست بدست آورده است. بازرسان آمریکایی تصاویری از این موتور آسیب دیده نصب شده بر روی جت مسافربری بوئینگ ۷۳۷-۷۰۰ را منتشر کرده اند که نشان از شکست ناشی از خستگی سازه در نزدیکی لبه حمله پره فن دارد. این ترک طولی معادل ۵،۷ سانتیمتر و عمقی برابر ۱،۲ سانتیمتر دارد. بنابر گزارش اولیه ان تی اس بی پره فن شماره ۱۳ از قسمت ریشه جدا شده اما بخش انتهایی آن(داوتِیل) بطور متصل باقی مانده است.

پرواز شماره ۱۳۸۰ شرکت ساوث وست در مسیر نیویورک به دالاس در ارتفاع ۳۲هزار پایی به علت بروز نقص فنی در موتور دچار سانحه شد. بازرسان ان تی اس بی دو قطعه باقیمانده از پره فن آسیب دیده را داخل موتور پیدا کرده اند. یکی از این قطعات به طول ۰،۳ متر مربوط به ریشه ایرفویل است که با داوتیل جفت می شود. در سانحه مذکور دهانه ورودی و پوشش بیرونی موتور نیز جدا شده و به باس و بدنه هواپیما اصابت کرده و موجب کاهش فشار ناگهانی داخل کابین مسافران شده است. قطعات جدا شده از موتور به طور قابل ملاحظه ای به لبه حمله بال سمت چپ، بدنه و دم افقی هواپیما بی۷۳۷-۷۰۰ ساوث وست صدمه زده اند. در اثر این سانحه یک مسافر جان خود را از دست داد. از سال ۲۰۰۹ تاکنون هیچ سانحه همراه با آسیب جانی برای شرکتهای هواپیمایی آمریکا پیش نیامده بود. پره های فن موتور این هواپیما آخرین بار پس در ۱۰۷۱۲ سیکل پرواز قبل از وقوع سانحه تعمیر اساسی شده بودند. این تعمیر در نوامبر ۲۰۱۲ انجام شده است. در آن زمان متصدیان تعمیر پس از بازرسی چشمی، آزمایش نفوذ فلئوروسنس را نیز انجام داده اند. پره های فن این موتور تاکنون ۳۲هزار سیکل پروازی را پشت سر گذاشته اند و بررسی بازرسان آمریکایی پس از سانحه وجود ترک بر روی سایر پره ها را تائید نمی کند.

میهمانداران این پرواز اعلام کرده اند که پس از شنیدن صدای انفجار با استفاده از کپسولهای اکسیژن خود به کمک مسافران نگران شتافته و سعی در آرام کردن آنها داشته اند. در زمان وقوع حادثه نیمی از بدن مسافر ردیف ۱۴ از پنجره شکسته شده هواپیما بیرون زده و میهمانداران با کمک دو مسافر مرد موفق شدند بدن این مسافر زن را بطور کامل به داخل کابین برگردانند. پس از بروز این حادثه شرکت سی اف ام اینترنشنال با صدور یک بولتن خدماتی فراخوانی برای بازرسی پره های فن موتورهای مشابه اعلام کرده و اداره ملی هوانوردی فدرال آمریکا نیز دو توصیه نامه بازرسی صادر کرده است.

www.flightglobal.com

18 نظر

  1. خیلی دوستدارم که اطلاعات فنی بیشتری در خوصوص موتورهای هواپیما و بالگردها به دست بیارم ممنون از وب سایت بسیار خوبتون

  2. واقعا عالی هستین شما.ممنون که مطالب مفید میزارید.

  3. سپاس از وبسایت کاربردی و مفیدتون ..محتوا و مطالبی که به اشتراک میزارید بسیار آموزنده ست .. همیشه موفق و سربلند باشید

  4. متشکر از محتوای خوبی که در وبسایتتون قرار دادید

  5. سایتتون پرمحتواست لذت بردم از مطالب اشتراکی موفق باشید

  6. ممنون.مطالب شما واقعا عالی و به روز هستند.خسته نباشید

  7. مظالب جذابی ت وبسایتتون هست مرسی

  8. سپاس از اشتراک گذاری عالیتون

  9. مطالبی که در سایت به اشتراک میزارید بسیار جامع و مفید می باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *