خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / کروسار و کاتران؛ پهپادهای رزمی مسلح جدید روسیه

کروسار و کاتران؛ پهپادهای رزمی مسلح جدید روسیه

وزارت دفاع روسیه از دو نمونه پهپاد رزمی جدید در رژه نظامی نهم می در مسکو پرده برداری کرد. این رژه به مناسبت هفتاد و سومین سالگرد پیروزی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم انجام شد. چند فروند از این پهپادها به نمایش درآمدند و در کنار آنها غلافهای حمل و شلیک موشک ضدتانک آتاکا یز دیده می شد که برای نصب بر روی این پهپادها توسعه یافته اند. پهپاد کروسار توسط دفتر طراحی لانچ، به عنوان بخشی از گروه روس الکترونیکا و زیرمجموعه شرکت دولتی معظم روس تک توسعه یافته است. دو بوم بال کروسار را به دم وی شکل آن متصل می کنند. نیروی پیشران این پهپاد توسط یک موتور پیستونی با توان ۵۰ تا ۷۰ اسب بخار تامین می شود که یک پروانه دو پره را می چرخاند. ارابه فرود کروسار دارای سه چرخ است. طول بدنه این پرنده ۴،۲ متر و دهانه بال آن ۶،۵ متر است. این پهپاد رزمی ۲۰۰ کیلوگرمی می تواند تا سرعت ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت شتاب گرفته و تا ار تفاع ۲۰هزار پایی اوج بگیرد. مداومت پروازی کروسار ۱۰ ساعت گزارش شده است.

کروسار برای انجام ماموریتهای تجسس و شناسایی در محیط زمینی و دریایی، انجام حملات ضربتی و حمل بارهای تاکتیکی سبک طراحی شده است. این پرنده بدون سرنشین می تواند اطلاعات مکانی اهداف را به صورت زمان واقعی ارسال کند تا امکان حمله دقیق به آنها فراهم شود. امکان استفاده همزمان از چند فروند از این پهپاد در آرایش تاکتیکی شبکه ای وجود دارد. دفتر طراحی لاچ کار بر روی توسعه کروسار را از سال ۲۰۰۹ آغاز کرده و برنامه آزمایش پروازی آن در سال ۲۰۱۵ کلید خورد. در مراحل اولیه قرار بود کروسار در رده پهپادهای میان وزن برای کاربردهای تاکتیکی و بدون قابلیت انجام حملات ضربتی توسعه یابد. بنابر اعلام روس تک تولید نمونه های عملیاتی کروسار آغاز شده است. قرار است نسل بعدی این پهپاد با برد عملیاتی ۲۵۰ کیلومتر توسعه یابد و به تجهیزات ماموریت پیشرفته تر برای تجسس، شناسایی و جنگ الکترونیک مجهز شود.

بالگرد بدون سرنشین کاتران، دیگر پهپاد به نمایش درآمده در رژه روز پیروزی امسال مسکو بود. این پرنده برای پشتیبانی از نیروهای عملیات ویژه و همچنین تجسس و شناسایی در میدان نبرد طراحی شده و به دوربین های تلویزیونی و تجهیزات تصویربرداری حرارتی مجهز می باشد. طول بدنه کاتران ۶ متر و عرض آن یک متر است. این پهپاد نظامی ۴۹۰ کیلوگرمی قادر است محموله ای به وزن ۱۲۰ کیلوگرم را جابجا نماید و تا سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد. سقف پرواز این بالگرد بدون سرنشین ۶۶۰۰ پا گزارش شده است. وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که بالگرد بدون سرنشین کاتران علاوه بر انجام ماموریتهای شناسایی و هشدار زودهنگام می تواند با استفاده از انواع راکت و موشک هدایت شونده حملات ضربتی نیز انجام دهد. این بالگرد به روتور هم محور مجهز است و با تکیه بر قابلیت مانورپذیری بالا می تواند در محیط های عملیاتی متنوع در شرایط مختلف آب و هوایی ماموریت خود را انجام دهد.

www.ainonline.com

6 نظر

  1. عالی بود ، نکات بسیار ارزنده ای داشت ،

  2. سلام
    از مطالبی که در سایت تان قرار میدهید خیلی استفاده میکنم
    موفق باشید

  3. سایت خیلی خوب و مفیدی دارید
    موفق باشید

  4. با تشکر از شما و وبسایت خیلی خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *