خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت و فناوری فضایی / آماده سازی بخش جدید اروپایی برای الحاق به ایستگاه فضایی بین ‏المللی

آماده سازی بخش جدید اروپایی برای الحاق به ایستگاه فضایی بین ‏المللی

آژانس فضایی اروپا(ایسا) و شرکت ایرباس توافق‏نامه همکاری برای ساخت، پرتاب و بهره‏ برداری از یک بخش تجاری جدید موسوم به بارتولومئو به امضاء رساندند که قرار است به ایستگاه فضایی بین ‏المللی ملحق شود. این سازه میزبان محموله ‏های فضایی ایرباس قرار است به ماژول اروپایی کلمبوس ایستگاه فضایی بین‏ المللی فضایی متصل شود و از نیمه سال ۲۰۱۹ وارد چرخه عملیاتی شود. در این توافق ‏نامه وظایف و مسئولیت ‏های هر دو طرف به روشنی تعریف شده و ایرباس تعهد داده که ۴۰ میلیون یورو سرمایه‏ لازم را برای توسعه، ساخت و پرتاب این سازه فضایی نوآور تامین نماید. از طرف دیگر سازمان فضایی اروپا نیز وعده داده تا عملیات پیچیده نصب و اتصال بارتولومئو به ایستگاه فضایی بین ‏المللی را انجام دهد. این سازه با کمک بازوهای روباتیک و با نظارت و هدایت فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی بین ‏المللی به آی اس اس ملحق خواهد شد. قرار است این بخش جدید برای انجام ماموریت ‏های مشاهده زمینی، اثبات فناوری، پژوهش ‏های علمی اخترفیزیک و مطالعات خورشیدی، ارزیابی کارآیی مواد در محیط فضای و سایر ماموریت‏ های فضایی غیرنظامی و تجاری فرصت ‏های جدیدی را برای کشورهای مختلف جهان فراهم آورد.

ایرباس هدف اصلی این شرکت از انجام این پروژه را تسهیل دسترسی به مدار زمین برای انجام پروژه‏ های متنوع به ‏ویژه در حوزه مشاهده زمینی معرفی می ‏کند. در واقع ایرباس فضایی مطمئن و قابل دسترس در اختیار شرکت‏ ها و کشورهای مختلف قرار می‏دهد تا محموله ‏های پژوهشی، مطالعاتی و کاربردی خود را با استقرار در بارتولومئو در بوته آزمایش و ارزیابی قرار دهند. نام این سازه از برادر کوچکتر کریستف کلمب گرفته شده که در آن جایگاه لازم برای نصب و استقرار ۱۲ محموله مختلف تعبیه شده است. این اقدام ایرباس در شرایط انجام می‏ شود که تقاضا برای پرتاب محموله ‏های سبک با وزن کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم به مدار زمین بطور فزاینده ‏ای رو به رشد است. برنامه توسعه بارتولومئو از مرحله مرور طراحی مقدماتی گذشته و قرار است در ماه می ۲۰۱۹ پرتاب شود. انتظار می ‏رود اولین میهمانان این سازه میزبان اروپایی در نیمه دوم ۲۰۱۹ به آن ملحق شوند.

http://www.spacedaily.com

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *