خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / نمایشگاه آرمیا ۲۰۱۸ روسیه؛ بزرگترین نمایشگاه دفاعی قرن بیست و یکم

نمایشگاه آرمیا ۲۰۱۸ روسیه؛ بزرگترین نمایشگاه دفاعی قرن بیست و یکم

روسیه قصد دارد چهارمین نمایشگاه بزرگ صنعت دفاعی خود (آرمیا ۲۰۱۸) را به بزرگ‌ترین رویداد نمایشگاهی صنعت دفاعی و هوافضای جهان در قرن حاضر (تا کنون) تبدیل کند. چهارمین نمایشگاه و گردهمایی بزرگ صنعت دفاعی کشور روسیه امسال در حالی در منطقه کوبینکا واقع در غرب مسکو برگزار خواهد شد که به نظر می‌رسد این رویداد با پیشی گرفتن از نمایشگاه بزرگ دوسالانه هوافضای ماکس، سطح بسیار بالایی از شکوه و توان اجرایی را جلوی چشم جهانیان ببرد. نمایشگاه آرمیا ۲۰۱۸ که با تولی‌گری وزارت دفاع روسیه برگزار خواهد شد، در فضایی به مساحت ۵۰۰۰۰۰ مترمربع در پاتریوت پارک شهر کوبینکا در بازه زمانی ۳۰مرداد تا ۴شهریور در معرض بازدید عموم قرار خواهد گرفت. کوبینکا آخرین منطقه‌ای بود که ارتش اشغالگر آلمان نازی توانست در خاک شوروی سابق پیشروی کند و در آنجا متوقف شد؛ از همین رو این منطقه مملو از یادمان‌های دفاعی ملی روسیه است. کوبینکا همچنین پذیرای یکی از پایگاه‌های هوایی مهم روسیه است که در زمان شوروی برخی نمایش‌های هوایی نیز در آن برگزار می‌شد.

در سال گذشته میلادی و با لابی قدرتمند وزیر دفاع این کشور (سِرگِی شویگو؛ یکی از مهمترین گزینه‌های احتمالی جانشینی پوتین)، عزم جدی در حاکمیت روسیه پدید آمد که نمایشگاه هوافضای ماکس ۲۰۱۷ در سالگرد ربع قرن برگزاری خود از ژوکوفسکی به کوبینکا منتقل شود که این موضوع در عمل به معنای پایان ماکس و جایگزینی آن با آرمیا بود. اگر نبود همت یکی از قدیمی‌ترین مدیران ماکس در جمع‌آوری نامه‌ای با امضای ۲۵ خلبان ارشد روس و رساندن آن به ولادمیر پوتین، به‌طور قطع ماکس قبلی تعطیل و با آرمیا تلفیق می‌شد. ولادمیر پوتین شاید این مدیر قدیمی ماکس را نمی‌شناخت؛ اما عده زیادی از این ۲۵ خلبان ارشد آزمایشگر را به نام می‌شناخت. این نامه ضمن تضمین ژوکوفسکی به‌عنوان تنها محل مناسب برای برگزاری اِیرشو ملی روسیه، از پوتین درخواست لغو هرگونه دخل و تصرف در نمایشگاه ماکس را می‌کرد. با دخالت رییس جمهور روسیه زمان برگزاری نمایشگاه ماکس حدود یک ماه به عقب رفت و هر دو رویداد ماکس و آرمیا در فاصله زمانی یک ماه برگزار شدند، اگرچه فضای باز ماکس ۲۰۱۷ تقریباً از سامانه‌های دفاعی خالی شده بود. در حال حاضر نیز مجوز نمایشگاه ماکس فقط برای یک دوره دیگر (۲۰۱۹) تمدید شده است و این امکان وجود دارد که ماکس از محل قدیمی خود یعنی ژوکوفسکی به کوبینکا منتقل شود.

در هر صورت، رویداد بزرگ آرمیا در حال حاضر بزرگ‌ترین و پربازدیدترین نمایشگاه دفاعی و هوافضایی روسیه به‌حساب می‌آید و این کشور قصد دارد دوره آتی این رویداد را به پرشکوه‌ترین نمایشگاه دفاعی در جهان تبدیل کند. در دور گذشته آرمیا با ۵۵۰۰۰۰ بازدیدکننده رکورد بزرگی را بر جای گذاشت. به نظر می‌رسد آرمیا امسال با گذشتن از ۷۰۰۰۰۰ نفر بازدیدکننده یک نصاب جهانی را ثبت کند. آرمیا در ۴ سالن نمایش اصلی، ۲ سالن فرعی، فضای باز نمایش روبروی سالن‌ها، ۶ ساختمان اختصاصی صنایع روسیه، ۱ ساختمان محرمانه و ۳ محوطه نمایشی در فضایی سرجمع به مساحت ۵۰۰۰۰۰ مترمربع برگزار می‌شود. حدود ۱۸۰۰۰ شرکت در نمایشگاه آتی آرمیا ۲۰۱۸ حضور دارند. به غیر از روسیه، ۲۴ کشور نیز در قالب غرفه‌های مختلف به نمایش توانمندی خود خواهند پرداخت. یکی از اهداف مهم روسیه از برگزاری این رویداد، توسعه همکاری‌های خود با جهان است. روسیه در این نمایشگاه علاوه بر فروش و بازاریابی محصولات خود، به دنبال شرکایی برای تولید مشترک و همکاری‌های فناورانه می‌گردد. توسعه فناوری و ابتکارات یکی از محورهای مهم نمایشگاه آرمیا است.

تقریباً کل چرخه صنعت دفاعی روسیه اعم از تاکتیکی یا راهبردی و کشورهای همسو در آرمیا به نمایش در می آید. آرمیا تنها رویداد نمایشگاهی روسیه است که حتی سامانه های راهبردی مانند توپول نیز در آن به نمایش در می آیند. در آرمیای امسال برای اولین بار سامانه موشکی «سارمات» به معرض نمایش عموم گذاشته خواهد شد. شعار محور آرمیای امسال «چرخه عمر محصول» است.

بازدید از آرمیا در روز اول ویژه هیئت‌ها، روزهای دوم و سوم ویژه متخصصان و در روزهای چهارم تا هفتم برای عموم آزاد است.

منبع: دویچه وله

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *