خانه / اخبار / تمرین جنگنده اف-۳۵ بر روی عرشه ناو هواپیمابر جدید انگلستان

تمرین جنگنده اف-۳۵ بر روی عرشه ناو هواپیمابر جدید انگلستان

طرح توسعه توانمندی نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا مبتنی بر بکارگیری ناو هواپیمابر جدید در روزهای آغازین مهرماه با کلید خوردن برنامه آزمایش و ارزیابی دو فروند جت جنگنده نسل پنجمی اف-۳۵بی بر روی عرشه ناو هواپیمابر ملکه الیزابت وارد مرحله تازه ای شد. در قالب این برنامه یازده هفته ای قرار است بیش از ۵۰۰ نشست و برخاست بر روی عرشه این ناو انجام شود. در مرحله اولیه این برنامه دو فروند اف-۳۵بی متعلق به سپاه تفنگداران دریایی ارتش آمریکا بکار گرفته شده اند که البته همه پروازهای آزمایشی توسط خلبانان انگلیسی انجام می شود.

بیش از هشت سال از آخرین نشست و برخاست یک جت جنگنده بر روی یک ناو انگلیسی می گذرد و پیوستن جنگنده های اف-۳۵بی به ناو هواپیمابر ۶۵هزار تنی ملکه الیزابت نقطه عطف تاریخی برای نیروی دریایی بریتانیا به شمار می رود. پیش از این جنگنده های هاریر بر روی عرشه ناو هواپیمابر انگلستان مستقر بوده اند. بنابر اعلام نیروی دریایی بریتانیا هر یک از دو ناو هواپیمابر ملکه الیزابت و پرنس ولز(در دست ساخت) می توانند ۲۴ فروند اف-۳۵بی را در خود جای دهند و همچنین مجموعه ای از بالگردهای ای دبلیو۱۰۱ مرلین محصول لئوناردو نیز بر روی عرشه این شناورهای غول پیکر مستقر می شوند.

نیروی دریایی انگلستان قصد دارد از سال ۲۰۲۱ اعزام ناو ملکه الیزابت به ماموریتهای بین المللی و جهانی را آغاز نماید. شرکت لاکهید تاکنون ۱۶ فروند جنگنده اف-۳۵ به انگلستان تحویل داده و انتظار می رود با پایان تحویل همه سفارش در مجموع ۱۳۸ فروند از این هواپیما توسط ارتش بریتانیا به کار گرفته شود.

www.flightglobal.com

2 نظر

  1. سلام خب در مورد این سلاح هاشون مطلب بذارین بخونیم خب .
    مرسی

    • با سلام و احترام
      در بخش تسلیحات و صنعت دفاعی در هر دو منوی اخبار و مقالات می توانید مطالب متنوعی را پیدا کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *