خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / چان‏مو سامانه راکت‏ اندازی از کره ‏جنوبی

چان‏مو سامانه راکت‏ اندازی از کره ‏جنوبی

شرکت هانوهای کره ‏جنوبی جدیدترین سامانه راکت ‏انداز این کشور موسوم به چان‏مو را توسعه داده است. برنامه توسعه این راکت‏ انداز از سال ۲۰۰۹ آغاز شد. وزارت دفاع کره‏ جنوبی قصد دارد در سفارش اولیه خود به شرکت سازنده ۵۸ قبضه از این سلاح را خریداری نماید. سئول قصد دارد در آینده نزدیک این سامانه را با نمونه‏ های قدیمی‏ تر کی۱۳۶ کوریانگ جایگزین نماید. طراحی مفهومی سامانه چان‏مو با الهام از راکت‏ انداز آمریکایی ام۲۷۰ انجام شده است. نیروی زمینی کره جنوبی هم ‏اکنون ۵۸ قبضه از سامانه ام۲۷۰ را در اختیار دارد. این راکت ‏انداز جدید کره ‏ای بر خلاف ام۲۷۰ که از خودروی حامل شنی‏ دار استفاده می‏کند بر روی یک کامیون نظامی ۸*۸ نصب می ‏شود. راکت‏ های مورداستفاده در این سامانه تسلیحاتی در داخل محفظه‏ هایی ماژولار نگهداری می ‏شوند که بطور مستقیم در کارخانه تولیدکننده راکت بسته‏ بندی و آب‏ بندی می‏ شوند. خودروی سامانه چان‏مو قادر است ۲ یا ۳ بسته از این راکت‏ ها را با خود حمل نماید.

۱۴۱۱۴-۳
چان‏مو یک سامانه راکت ‏انداز با قابلیت شلیک راکت‏ های مختلف با کالیبرهای گوناگون است. این سلاح کره‏ ای می‏ تواند انواع راکت‏ های ۱۳۰، ۲۲۷ و ۲۳۰ میلی‏متری را شلیک کند. راکت استاندارد ۱۳۰ میلی‏متری این سامانه با طولی معادل ۲/۴ متر وزنی حدود ۵۵ کیلوگرم دارد و برد بیشینه آن به ۲۳ کیلومتر می‏ رسد. برد نمونه بهسازی‏ شده این راکت بالغ بر ۳۶ کیلومتر است. برخی منابع دفاعی غربی برد نمونه‏ های جدید مهمات راکتی توسعه یافته برای چان‏مو را تا ۸۰ کیلومتر گزارش کرده‏ اند. ارتش کره ‏حنوبی از این مهمات در سامانه‏ های عملیاتی کی۱۳۶ کوریانگ خود نیز بهره می ‏گیرد. راکت استاندارد ۲۲۷ میلی‏متری برای این سلاح بیش از ۳/۹۶ متر طول دارد و وزنش به حدود ۲۹۶ کیلومتر می‏ رسد. برد بیشینه این راکت ۴۵ کیلومتر است. نمونه‏ هایی از این راکت توسط سامانه‏ های آمریکایی ام۲۷۰ ام ‏ال ‏آر اس و ام۱۴۲ هایمارس بکار گرفته می شود. طول راکت استاندارد ۲۳۰ میلی‏متری این سامانه کره‏ ای نیز مانند نمونه ۲۲۷ میلی‏متری ۳/۹۶ متر است و برد آن به ۸۰ کیلومتر می‏‎رسد گرچه برخی تحلیل‏گران دفاعی برد ۱۶۰ کیلومتر را نیز برای آن مطرح کرده ‏اند. سرجنگی این راکت‏ ها بر حسب نوع ماموریت از گونه‏ های متفاوتی انتخاب شده که شامل شدیدالانفجار و ترکشی نیز می‏ شود. برخی نمونه‏ های سرجنگی راکت ‏های سامانه چان‏مو از قابلیت نفوذ در پوشش ‏های زرهی برخوردار هستند برخی گونه ‏های دیگر برای حمله به ستون‏ های در حال حرکت سربازان بهینه شده ‏اند. نقش اصلی موردنظر مسئولان ارشد نظامی کره‏‏ جنوبی برای این راکت ‏انداز جدید تامین قدرت آتش لازم برای رویارویی با زرادخانه تسلیحات توپخانه‏ ای کره‏ شمالی در صورت وقوع درگیری تمام عیار نظامی بین دو کشور است.

۱۴۱۱۴-۱
کابین خودروی سامانه راکت ‏انداز چان‏مو دارای پوشش زرهی است و از سرنشیان در برابر گلوله‏ سلاح ‏های سبک و ترکش گلوله‏ های توپ و خمپاره محافظت می‏ نماید. زمان آماده‏سازی چان‏مو برای انجام فرآیندهای ماموریتی میدانی کوتاه است و نیروهای پشتیبان این سامانه تنها به صرف چند دقیقه برای استقرار عملیاتی آن نیاز دارند. فرآیند شلیک متوالی راکت‏ های این سامانه توسط کاربر از داخل کابین کنترل می‏ شود و همچنین امکان اجرا و مدیریت فرآیند شلیک توسط کنترل از راه دور وجود دارد. قیمت کمتر و سهولت تعمیر و نگهداری و پشتیبانی عملیاتی دلایل اصلی شرکت کره ‏ای هانوهای برای انتخاب شاسی چرخ‏ دار به‏ عنوان خودروی حامل سامانه چان‏مو اعلام شده است. این روند در سایر نمونه‏ های سامانه‏ های راکت‏ انداز غربی و شرقی نیز دیده می‏ شود و به‏ نظر می‏ رسد ملاحظات اقتصادی و نگهداری سازندگان این نوع تسلیحات را مجاب کرده تا از خیر قدرت مانور و قابلیت عبور بالای خودروهای شنی‏ دار به ‏ویژه در سطوح ناهموار به ‏عنوان یک مزیت مهم بگذرند و به سراغ استفاده از کامیون‏ های نظامی در دسترس بروند. در کنار هر یک از خودروهای حمل و شلیک‏ کننده سامانه چان‏مو یک خودروی پشتیبانی تدارکاتی وجود دارد که علاوه بر حمل دو بسته از راکت ‏های آماده شلیک، به یک جرثقیل برای بارگذاری مهمات روی سکوی شلیک سامانه نیز مجهز می‏ باشد. این خودروی پشتیبانی نیز همانند خودروی حامل و شلیک راکت از یک شاسی ۸*۸ استفاده می ‏کند. فرآیند بارگذاری مجدد راکت در سامانه چان‏مو کمتر از ده دقیقه بطول می ‏انجامد. امکان نصب جرثقیل بر روی خودروی حامل این سامانه نیز وجود دارد.

۱۴۱۱۴-۴
سازمان فناوری و کیفیت دفاعی وزارت دفاع کره ‏جنوبی از سال ۲۰۰۹ تاکنون بیش از ۱۱۲ میلیون دلار بودجه برای توسعه سامانه راکت‏ انداز چان‏مو اختصاص داده است. مرحله پژوهش و توسعه این پروژه در اواخر سال ۲۰۱۳ به پایان رسید و تولید نمونه‏ های اولیه آن از ماه اوت سال ۲۰۱۴ کلید خورد. کره‏ جنوبی در یک مراسم رسمی در میانه مردادماه پیوستن راکت ‏انداز چان‏مو را به خدمت عملیاتی جشن گرفت. نیروی زمینی ارتش کره جنوبی قصد دارد به تدریج نمونه‏ های تولیدشده سامانه چان‏مو را به یگان‏ های توپخانه‏ ای عملیاتی مستقر در مناطق مرزی با همسایه شمالی خود تحویل دهد. این فرآیند تا سال آینده میلادی به ‏طول می‏ انجامد.

منبع:

www.military-today.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *