خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت و فناوری فضایی / مرکوری، اولین کپسول سرنشین‌دار ایالات متحده امریکا

مرکوری، اولین کپسول سرنشین‌دار ایالات متحده امریکا

مرکوری، اولین برنامه فضایی سرنشین‌دار ایالات متحده بود. مأموریت‌های سرنشین‌دار کپسول مرکوری بین سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۳ انجام شد. این کپسول، پنجم مه ۱۹۶۱، در حالی که فضانوردی با نام آلن شپرد را در خود داشت، با راکت ردستون پرتاب شد و پروازی زیرمدرای را به نمایش گذاشت. این پرواز، اولین پرواز سرنشین‌دار ایالات متحده بود که البته زیر مداری انجام گرفت. از اهداف برنامه مرکوری، گردش فضاپیمای سرنشین‌دار به دور زمین، تحقیق راجع به توانایی انسان برای انجام عملیات در فضا و بازگرداندن فضاپیما و سرنشین آن با ایمنی کامل به زمین بود.
کپسول مخروطی شکل مرکوری با حجم داخلی ۱/۷ مترمکعب، ارتفاع ۳/۵ و قطر ۱/۹ متر، یک نفر را می‌توانست در خود جای دهد. برای پرتاب‌های سرنشین‌دار این فضاپیما، در پروازهای زیرمداری از راکت ردستون و در پروازهای مداری از پرتابگر اطلس استفاده می‌شد. پیش از اولین پرواز انسان با مرکوری، شامپانزه‌ای به نام هام با آن به فضا فرستاده شد.
با تعریف برنامه مرکوری، باید افرادی به عنوان فضانورد انتخاب می‌شدند تا نخستین مأموریت‌های فضایی سرنشین‌دار ایالات متحده را به انجام رسانند. این افراد از یک گروه ۱۱۰ نفری از خلبانان ارتش که تجربه پروازی خوب و شرایط فیزیکی و بدنی مناسبی داشتند، انتخاب شدند. نهم آوریل ۱۹۵۹، هفت نفر از بین این ۱۱۰ نفر به عنوان فضانورد انتخاب و معرفی شدند. این گروه به هفت مرکوری شهرت یافتند. فضانوردان، خود نام فضاپیمای خود را انتخاب می‌کردند. در این نام‌گذاری، عدد ۷ به آخر اسامی اضافه می‌شد که بیانگر کار تیمی این گروه هفت نفری بود. اولین مأموریت را آلن شپرد با فریدام-۷ به انجام رساند و در نهایت شش نفر از فضانوردان گروه هفت مرکوری، در مأموریت‌های آن شرکت کردند. یکی از این افراد به دلیل شرایط نامساعد قلبی‌اش کنار گذاشته شد. واژه مرکوری از نام خدای اساطیری رومی‌ها که اغلب به عنوان سمبل سرعت از آن یاد می‌شود، و نیز از نام نزدیکترین سیاره منظومه شمسی به خورشید، (تیر یا مرکوری)، گرفته شده است. برنامه مرکوری، ۱/۵ میلیارد دلار هزینه دربر داشت.

۱۳۰۳۹-۱
منبع:
لیلا خلج زاده، پنجاه سال در فضا، سازمان فضایی ایران، تهران، ۱۳۸۶٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *