خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک کروز اس‏ ام-۶۴ ناواهو

معرفی موشک کروز اس‏ ام-۶۴ ناواهو

ناواهو به‌عنوان یکی از نخستین موشک‌های دوربرد امریکا سرنوشتی مانند اسنارک داشت. این موشک کروز به پایانی تلخ‌تر دچار شد و هیچ‌گاه وارد خدمت عملیاتی نشد. علیرغم صرف بودجه قابل توجه توسط نیروی هوایی ارتش امریکا برای موشک کروز مادون‌صوت اسنارو و موشک کروز مافوق صوت ناواهو نهایتا اولویت یافتن موشک‌های بالستیک قاره‌پیما منجر به وداع زودهنگام به این دو موشک دوربرد شد. در دسامبر ۱۹۴۵ آزمایشگاه پژوهش‌های فنی شرکت نورث‌ امریکن به نیروی هوایی امریکا پیشنهاد کرد تا برنامه های مطالعاتی آلمان‌ها در حوزه موشکی را ادامه دهد. بر این اساس یک برنامه سه مرحله‌ای مطرح شد. در گام اول افزودن بال به موشک وی-۲ مدنظر بود. مرحله دوم شامل جایگزینی موتورهای رمجت و توربوجت با موتورهای راکتی وی-۲ بود و نهایتا در سومین مرحله افزودن بوسترهای سوخت جامد برای تامین شتاب اولیه و دستیابی به بردهای مورد توجه قرار گرفت. در آوریل ۱۹۴۶ نیروی هوایی امریکا بخش اول از این برنامه ۳ مرحله‌ای رو پذیرفت و پروژه اکس اِم-۷۷۰ با هدف توسعه یک موشک زمین به زمین با برد ۲۸۰ تا هشتصد کیلومتر در دستور کار قرار گرفت.

۱۴۰۵۷-۳

در تابستان ۱۹۴۷ افزایش برد این موشک تا برد ۲۴۰۰ کیلومتر و افزودن موتور رمجت مافوق صوت به برنامه اضافه شد. نهایتا در بهار ۱۹۴۸ نیروی هوایی امریکا دستیابی به یک موشک عملیاتی با برد بیش از ۸۰۰۰ کیلومتر را به‌عنوان الزام ماموریتی نهایی خود اعلام کرد. بر این اساس در سال ۱۹۵۰ برنامه توسعه موشک ناواهو با هدف طراحی ، ساخت و آزمایش یک موشک دوربرد با قابلیت حمله به اهداف در فاصله بیش از ۸۰۰۰ کیلومتر کلید خورد. برنامه آزمایش نمونه‌های اولیه این موشک در پاییز ۱۹۵۳ آغاز شد . در مجموع ۱۱ فروند موشک ۲۷ پرواز آزمایشی را انجام دادند. در نوزدهمین آزمایش از این مجموعه موشک ناواهو به‌سرعت ۲/۰۵ ماخ رسید که در آن زمان بالاترین سرعت ثبت شده توسط یک وسیله نقلیه هوایی با موتور توربوجت به‌شمار می‌رفت. در فاصله بین تابستان سال ۱۹۵۴ تا تابستان سال ۱۹۵۵ نیروی هوایی امریکا ایده عملیاتی کردن موشک‌های ناواهو را در سر می‌پروراند اما نهایتا نتیجه‌ای حاصل نشد و موشک ناواهو به‌تاریخ پیوست.

۱۴۰۵۷-۲

نیازمندی عملیاتی ارتش امریکا به‌موشک‌های دوربرد با ورود نخستین موشک‌های بالستیک قاره‌پیما تا اکتبر ۱۹۶۰ به‌خدمت برآورده شد. علیرغم این موضوع مدافعان پروژه ناواهو از اواخر سال ۱۹۵۵ تلاش گسترده‌ای را برای سرپا نگه‌داشتن آن آغاز کردند. اما نتیجه در عمل ناامید کننده بود. شلیک آزمایشی اولین نمونه به‌سازی شده ناواهو در نوامبر ۱۹۵۶ با شکست روبرو شد و موشک تنها ۲۶ ثانیه پس از شلیک سقوط کرد . تا ۲۲ مارس ۱۹۵۷ که در یک شلیک آزمایشی موشک ناواهو موفق به انجام پرواز آزمایشی ۴ دقیقه و ۳۹ ثانیه شد ، بیش از ۱۰ تلاش ناموفق برای شلیک این موشک انجام شده بود. نهایتا در ژوئیه ۱۹۵۷ نیروی هوایی امریکا تصمیم نهایی خود برای لغو برنامه ناواهو را گرفت و این پروژه ناموفق در حالی‌که ۷۰۰ میلیون دلار خرج بر روی دست ارتش امریکا گذاشته بود نفس‌های پایانی خود را کشید.

منبع:
نوید مقصودی و علی اصلانی، موشک کروز میراثی قدیمی برای آینده، انتشارات اندیشگاه فناوری‏های نوین، ۱۳۹۴٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *