خانه / گزارش تصویری / گزارش تصویری شماره یک

گزارش تصویری شماره یک

 

۵۰۰۶-۱
تکمیل بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان در چین

بنابر گزارش رسانه ‏های دولتی چین ساخت و استقرار بزرگترین رادیوتلسکوپ جهان موسوم به اف‏ ای‏ اس تی با قطر ۵۰۰ متر در منطقه ‏ای کوهستانی واقع در جنوب‏ غربی چین به پایان رسیده است. انتظار می ‏رود پس از انجام آزمایش و ارزیابی‏ های اولیه تا شهریور ماه سال جاری این رادیوتلسکوپ آماده بهره ‏برداری عملیاتی شود. اف‏ ای‏ اس ‏تی مشابه رادیوتلسکوپ آرکیبو می ‏باشد که با قطر ۳۰۰ متری تا پیش از این به ‏عنوان بزرگترین رادیوتلسکوپ جهان شناخته می‏ شد. بودجه لازم برای اجرای این پروژه توسط آکادمی علوم چین تامین شده و دولت محلی استان گیوژو نیز در انجام آن مشارکت داشته است.

۵۰۰۶-۲
آخرین مراحل آماده ‏سازی اولین ای۳۵۰ لوفت‏ هانزا

فرآیند تولیدی اولین فروند جت مسافربری ایرباس ای۳۵۰ برای تحویل به شرکت لوفت‏ هانزا در آستانه تکمیل نصب سازه اصلی خود در خط مونتاژ نهایی ایرباس در تولوز قرار دارد. این هواپیما به موتورهای ترنت رولز رویس مجهز می ‏شود. سفارش لوفت‏ هانزا شامل ده فروند ای۳۵۰ هرکدام با ۲۹۳ صندلی می ‏باشد.

۵۰۰۶-۳
ورود بوئینگ ۷۳۷ مَکس به انگلستان برای حضور در نمایشگاه فارنبرو

در حالیکه جدیدترین عضو از خانواده جت‏ های مسافربری بی۷۳۷ در آخرین روزهای ژانویه ۲۰۱۶ اولین پرواز خود را انجام داده و برنامه آزمایش پروازی آن تا پایان بهار ادامه داشت، مسئولان شرکت بوئینگ تصمیم گرفتند در نمایشگاه هوایی فارنبرو آنرا به نمایش بگذارند. انتظار می‏ رود اولین مشتری این هواپیمای مجهز به موتور سی ‏اف‏ ام لیپ-۱بی در سال آینده میلادی استفاده عملیاتی از آن را آغاز نماید.

۵۰۰۶-۴-۱
تحویل هواپیمای ترابری راهبردی وای-۲۰ به نیروی هوایی چین

طی مراسمی رسمی اولین نمونه عملیاتی از هواپیمای ترابری راهبردی وای-۲۰ به مسئولان نیروی هوایی ارتش چین تحویل شد. وزن بیشینه برخاست این هواپیما معادل ۲۰۰ تن (دو سوم وزن بیشینه برخاست هواپیمای آمریکایی سی-۱۷) است. شرکت ‏های روسی و اوکراینی در توسعه این هواپیما به چینی ‏ها مشاوره داده ‏اند. ایده اولیه توسعه این هواپیما در دهه ۱۹۹۰ مطرح شد اما دولت چین در سال ۲۰۰۶ آنرا در فهرست پروژه‏ های ملی اولویت‏ دار قرار داد. این هواپیما می‏ تواند محموله ‏هایی با وزن بیشینه ۶۶ تن با خود حمل نماید. همچنین امکان جابجایی ۱۴۰ سرباز با آن وجود دارد. برد وای-۲۰ با محموله بیشینه به ۴۵۰۰ کیلومتر می ‏رسد.

۵۰۰۶-۵
معرفی نمونه جدید پهپاد اسپای‏ لایت

شرکت اسرائیلی بلوبرد نمونه جدیدی از پهپاد کوچک تاکتیکی اسپای‏ لایت را عرضه کرده که قادر است در محیط‏ های رزمی با اخلال الکترونیکی بالا و حتی عدم دسترسی به سیگنال‏ های جی‏ پی‏ اس به انجام ماموریت‏ های تجسس و شناسایی بپردازد. لینک ارسال و دریافت داده این پهپاد بطور ویژه با توجه به چالش ‏های محیط ‏های عملیاتی آینده طراحی و ساخته شده است. اسپای‏ ایت با وزن ۹ کیلوگرم و دهانه بال ۲/۷ متر می ‏تواند در ارتفاع ۲هزار پایی از سطح زمین پرواز کند. برد آن ۸۰ کیلومتر است و مداومت پروازی این پرنده بدون سرنشین به ۴ ساعت می ‏رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *