خانه / اخبار / برنامه ‏ریزی یک استارت‏ آپ آمریکایی برای ورود به بازار پرتاب فضایی

برنامه ‏ریزی یک استارت‏ آپ آمریکایی برای ورود به بازار پرتاب فضایی

استارت‏ آپ آمریکایی وکتور سیستمز قصد دارد تا سال ۲۰۱۸ سامانه پرتاب فضایی کوچک خود را مورد بهره ‏برداری قرار دهد. این شرکت اخیرا شرکت سامانه ‏های فضایی گراوی را به خود ملحق کرده است. گراوی مستقر در کالیفرنیا برای بیش از ده سال بر روی ایده‏ های نوین برای توسعه راکت‏ های فضایی کوچک کار می‏ کند. موسس و مدیرعامل این شرکت از این پس به ‏عنوان مدیر بخش فناوری وکتور سیستمز به کار خود ادامه خواهد داد. یکی از پروژه ‏های انجام ‏شده در این زمینه به توسعه یک راکت فضایی دو مرحله ‏ای برای پرتاب ماهواره ‏ای کوچک با وزن کمتر از ۵۰ کلیوگرم به مدار زمین معطوف بوده است. این طرح مبنای اصلی کار بر روی طراحی و ساخت ماهواره‏ بر وکتور-۱ خواهد بود. چندی پیش موتورهای این راکت کوچک مورد آزمایش میدانی اولیه قرار گرفتند. قرار است به زودی موتور مرحله دوم این پرتابگر پس از نصب بر روی یک راکت کاوش و اجرای ماموریت شبیه ‏سازی‏ شده پرتاب مورد آزمایش قرار گیرد و علمکرد آن به‏ ویژه در زمینه قابلیت روشن شدن در ارتفاع و کنترل سوزش در حین حرکت به سوی مدار زمین مورد بررسی دقیق قرار گیرد. در اوایل پائیز سال جاری نیز آزمایش دیگری در پایگاه پرتاب جزیره کودیاک آلاسکا انجام می ‏شود تا سازگاری راکت فضایی با تجهیزات سکوی پرتاب ارزیابی شود.

۴۳۰۴۱-۲

سرانجام در سال ۲۰۱۷ مجموعه‏ ای از آزمایش‏ های گسترده بر روی وکتور-۱ انجام خواهد شد تا آنرا برای اولین ماموریت عملیاتی در سال ۲۰۱۸ آماده کنند. قرار است این راکت فضایی جدید بخش خصوصی آمریکا در سال ۲۰۱۸ سه تا چهار ماموریت انجام داده و در سال ۲۰۱۹ این تعداد را به ۱۲ مورد برساند. وکتور سیستمز تا کنون با یک مشتری قرارداد بسته و مذاکرات با مشتری دوم را ادامه می‏ دهد. هر دو این مشتریان خواهان پرتاب مجموعه ‏ای از ماهواره‏ های کوچک برای ایجاد منظومه ماهواره‏ای در مدار زمین هستند. در مجموع ۳۰ پرتاب برای انجام تعهد به این دو مشتری انجام خواهد شد.
وکتور سیستمز هم ‏اکنون ۲۰ نفر پرسنل دارد که در دفتر توسان آریزونا و هانتینگتون بیچ کالیفرنیا مشغول به کار هستند. سرمایه این شرکت در آغاز سال جاری میلادی تنها ۱ میلیون دلار اعلام شده است. تا پایان سال ۲۰۱۶ برای تکمیل پروژه وکتور-۱ به سرمایه ‏ای حدود ۱۰ میلیون دلار نیاز است و ادامه برنامه تا پایان سال ۲۰۱۷ به ۲۵ میلیون دلار دیگر محتاج خواهد بود. در صورت جذب این منابع مالی دستیابی به آمادگی عملیاتی برای راکت وکتور-۱ تا سال ۲۰۱۸ منطقی به ‏نظر می‏ رسد. وکتور-۱ می ‏تواند ماهواره‏ هایی با وزن بیشینه ۴۵ کیلوگرم را در مدارهای پائین زمینی با زاویه میل کم تزریق نماید و ظرفیت آن برای مدارهای قطبی به ۱۵ کیلوگرم می‏ رسد.

منبع:
http://spacenews.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *