خانه / گزارش تصویری / گزارش تصویری شماره شش

گزارش تصویری شماره شش

۵۰۱۱-۱
روزشمار تاریخ هوافضا: ششم مرداد ۱۲۸۸ مصادف با ۲۷ ژوئیه ۱۹۰۹
اورویل رایت با انجام پروازی به مدت یک ساعت و ۱۲ دقیقه و ۴۰ ثانیه رکورد جهانی جدیدی در این زمینه بر جای گذاشت. او با همکاری برادرش ویلبر شش سال پیش از این تاریخ اولین هواپیمای دست‏ ساز بشر را به پرواز درآورده بود.

 

۵۰۱۱-۲
روزشمار تاریخ هوافضا: پنجم مرداد ۱۳۱۹ مصادف با ۲۶ ژوئیه ۱۹۳۷
جکی کاچران سوار بر یک فروند هواپیمای بیچ‏ کرفت دی۱۷دبلیو استگروینگ موفق به ثبت رکورد ملی جدید سرعت پرواز خلبانان زن آمریکایی شد. در این پرواز وی موفق شد به سرعت ۳۲۸ کیلومتر بر ساعت دست یابد

 

۵۰۱۱-۳
روزشمار تاریخ هوافضا: ششم مرداد ۱۳۲۸ مصادف با ۲۷ ژوئیه ۱۹۴۹
هواپیمای انگلیسی دی هاویلند کامت به ‏عنوان اولین جت مسافربری جهان نخستین پرواز نمایشی آزمایشی خود را در خاک این کشور انجام داد. طراحی این هواپیما از سال ۱۹۴۴ آغاز شد. نمونه ‏‏های تکامل یافته کامت ظرفیت حمل ۷۰ مسافر را داشتند. برد بیشینه این جت مسافربری چهار موتوره به ۵۲۰۰ کیلومتر می‏ رسید.

 

۵۰۱۱-۴
روزشمار تاریخ هوافضا: چهارم مرداد ۱۳۶۳ مصادف با ۲۵ ژوئیه ۱۹۸۴
سوتلانا ساویتسکایا نام خود را به ‏عنوان اولین فضانورد زن که موفق به راه‏پیمایی فضایی شده در تاریخ به ثبت رساند. سوتلانای ۳۶ ساله در این ماموریت تاریخی به مدت ۳ ساعت و ۳۵ دقیقه در محیط اطراف ایستگاه فضایی سالیوت-۷ مشغول فعالیت بود و بر روی بخش‏ هایی از سازه خارجی این ایستگاه جوشکاری انجام داد. این فضانورد روس در این ماموریت رکورد دیگری را به نیز به نام خود ثبت کرد. در آن تاریخ سوتلانا اولین زنی به‏ شمار می‏ رفت که برای دومین بار عازم ماموریت فضایی شده بود.

 

۵۰۱۱-۵
روزشمار تاریخ هوافضا: ششم مرداد ۱۳۸۱ مصادف با ۲۷ ژوئیه ۲۰۰۲
بزرگترین فاجعه انسانی در نمایش ‏های هوایی جهان رقم خورد. یک فروند هواپیمای سوخو-۲۷ نیروی هوایی اوکراین در حین انجام مانورهای نمایشی در نمایشگاه لویو این کشور دچار سانحه شد و در محل تجمع بازدیدکنندگان نمایشگاه سقوط کرد. در اثر این سانحه ۸۸ نفر کشته و ۱۰۰ نفر مجروح شدند. همچنین به یک فروند هواپیمای ترابری ایلیوشن-۷۶ نیز آسیب وارد شد. هر دو خلبان این هواپیما با استفاده از سیستم صندلی پران از مهلکه جان سالم به در بردند.

 

۵۰۱۱-۶
مخزن سوخت اصلی سامانه پرتاب شاتل فضایی دیسکاوری به سالن مونتاژ نهایی در مرکز فضایی کندی وارد می‏ شود. این مخزن غول‏ آسا بعد از اعمال تغییرات و افزایش سطح ایمنی برای انجام ماموریت اس ‏تی ‏اس-۱۲۱ در بهار سال ۲۰۰۶ آماده شده است. طول (ارتفاع در حالت ایستاده) این مخزن ۴۷ متر و قطر آن اندکی کمتر از ۹ متر است. جنس سازه آن عمدتا از آلیاژهای آلومینیوم می ‏باشد و وزن خالی آن از ۳۵ تن تجاوز می ‏کند. پس از تزریق سوخت و اکسید‏کننده (اکسیژن و هیدروژن مایع) و در حالت آماده برای پرتاب از روی سکو وزن آن به ۷۶۰ تن می‏ رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *