خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی موشک کروز چندمنظوره جی اس ام

معرفی موشک کروز چندمنظوره جی اس ام

موشک ضربتی مشترک (جی اس ام) یک سلاح دورزن هدایت شونده دقیق دوربرد نسل پنجمی می‌باشد که توسط شرکت سامانه‌های دفاعی کونگزبرگ برای ارتش نروژ طراحی شده است. این سامانه موشکی در اصل به‌عنوان سلاحی هواپایه برای درگیری با اهداف زمینی و دریایی طراحی شده است. از این موشک می‌توان برای ماموریت‌های ضربتی ضدسطحی و پشتیبانی آتش دریایی در محیط‌های عملیاتی دریایی و بر فراز مناطق ساحلی بهره گرفت. سازمان پشتیبانی دفاعی نروژ و شرکت کونگزبرگ در ژوئیه ۲۰۱۴ قراردادی به ارزش ۱۷۹ میلیون دلار برای اجرای مرحله سوم توسعه و یکپارچه‌سازی موشک جی اس ام با جنگنده اف-۳۵ لایتنینگ ۲ به امضا رساندند. انتظار می‌رود نمونه‌های تولیدی این قرارداد از سال ۲۰۱۷ تحویل شود و استفاده عملیاتی از جنگنده‌های اف-۳۵ مجهز به موشک جی اس ام تا سال ۲۰۲۲ نهایی می‌شود. بر اساس اعلام نروژی راه‌اندازی خط تولید انبوه موشک جی اس ام بیش از ۴۵۰ فرصت شغلی تخصصی در این مجموعه ایجاد می‌کند.

۱۴۰۹۱-۱شرکت کونگزبرگ موشک جی اس ام را بر اساس طرح اثبات شده موشک ضربتی دریایی(ان اس ام) توسعه داده است. در زمان نگارش این متن خط تولید موشک‌های ام اس ان برای تحویل به نیروی دریایی سلطنتی نروژ و نیروی دریایی لهستان فعال بوده است. مرحله اول توسعه موشک جی اس ام در سال ۲۰۰۹ به سفارش وزارت دفاع  نروژ توسط شرکت کونگزبرگ آغاز شد. این مرحله با سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیون دلاری دولت نروژ کلید خورد. در آوریل ۲۰۱۱ قراردادی ۹۸ میلیون دلاری توسط وزارت دفاع نورژ برای آغاز مرحله دوم توسعه این موشک اعطا گردید و کمتر از یک‌ماه بعد ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار دیگر برای تکمیل مرحله دوم توسعه جی اس ام تا سال ۲۰۱۳ اختصاص یافت. مرحله دوم این پروژه شامل طراحی جزئی و ارزیابی امکان یکپارچه‌سازی موشک جی اس ام با جنگنده‌های اف-۱۶ ، اف-۱۸ و اف-۳۵ می‌باشد. در تابستان سال ۲۰۱۲ دولت آمریکا و دولت نروژ توافق کردند تلاش برای نصب موشک جی اس ام بر روی جنگنده اف-۳۵ را اجرایی کنند. در بهار سال بعد کونگزبرگ آزمایش‌های اولیه نصب جی اس ام بر روی اف-۳۵ را آغاز نمود. دومین آزمایش در این زمینه با همکاری شرکت لاکهید مارتین در ژوئن ۲۰۱۳ انجام شد. بوئینگ نیز در نوامبر ۲۰۱۳ در همکاری با کونگزبرگ آزمایش نصب جی اس ام بر روی غلاف بیرونی حمل سلاح جنگنده چند منظوره سوپر هورنت را انجام داد.

۱۴۰۹۱-۲مرحله سوم توسعه جی اس ام در نوامبر ۲۰۱۳ آغاز شد و شامل تکمیل طراحی و ساخت چندین نمونه اولیه برای برنامه آزمایش و ارزیابی سلاح می‌باشد. در سازه موشک جی اس ام از مواد مرکب پیشرفته استفاده شده و توجه  ویژه‌ای به فناوری پنهانکاری و کاهش آثار راداری معطوف بوده است. نرم افزار ماموریتی این موشک از کارایی بالایی در برنامه ریزی برای درگیری با اهداف مختلف برخوردار است. در قسمت جلویی جی اس ام یک جستجوگر تصویری برای شناسایی اهداف تعبیه شده و در قسمت میانی بدنه سرجنگی ترکشی و مخزن سوخت قرار دارد.

منبع:

نوید مقصودی و علی اصلانی، موشک کروز میراثی قدیمی برای آینده، انتشارات اندیشگاه فناوری‏های نوین، ۱۳۹۴٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *