خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی نمونه جاده ای متحرک سامانه موشکی اسپایک

معرفی نمونه جاده ای متحرک سامانه موشکی اسپایک

شرکت اسرائیلی سامانه های دفاعی پیشرفته رافایل نمونه ای از سامانه موشک انداز تاکتیکی چندمنظوره اسپایک با قابلیت درگیری با اهداف فراتر از میدان دید را معرفی کرده است. برنامه توسعه این نمونه جدید از سامانه اسپایک توسط متخصصان شرکت رافایل بیش از هجده ماه به طول انجامید. در این نمونه جدید سکوی شلیک موشک بر روی یک تریلر نظامی نصب شده است. در توسعه این نمونه از تجربیات به دست آمده از نمونه های قبلی سامانه اسپایک که دارای سابقه رزمی اثبات شده می باشد استفاده شده است. نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا در جنگ افغانستان از نمونه های قدیمی تر سامانه اسپایک برای حفاظت از پایگاه های خط مقدم بهره می گرفتند.

۱۴۱۲۸-۳

ارتش رژیم صهیونیستی نیز در سال های اخیر در یورش های نظامی به لبنان و غزه و تجاوز به خاک سوریه از سامانه اسپایک/ان ال او اس استفاده کرده است. نمونه جدید این سامانه موشکی با نام اسپارک شناخته می شود و ظرفیت حمل و شلیک موشک های اسپایک در آن نسبت به نمونه های متحرک جاده ای قبلی دو برابر شده است. انتظار می رود تولید انبوه سامانه اسپارک از پایان سال جاری میلادی آغاز شود. این سامانه اساسا برای استفاده در میدان های رزم و برای ایجاد آتش مورد نیاز برای پشتیبانی از نیروهای عملگر و دفاع از محل های استقرار نیرو و تجهیزات خودی طراحی شده است.

  ۱۴۱۲۸-۱

اسپایک یک سامانه موشکی ضدتانک و ضدنفر نسل چهارمی رژیم صهیونیستی به شمار می رود که به سرجنگی شدیدالانفجار مسلح شده است. شرکت اسرائیلی رافایل تولید نمونه های اولیه از این موشک را در اوایل دهه ۱۹۸۰ آغاز کرد. نمونه جدیدتر این سامانه موشکی با قابلیت درگیری با اهداف فراتر از میدان دید موسوم به اسپایک/ان ال او اس از سال ۱۹۹۷ به خدمت عملیاتی پیوسته است. رژیم صهیونیستی قصد دارد اسپایک را به یک سامانه موشکی چند منظوره با قابلیت پلتفورم های هوایی، دریایی و زمینی تبدیل نماید. برد موشک های اسپایک به بیست و پنج کیلومتر می رسد وزن هر فروند از آن هفتاد کیلوگرم است. در روزهای پایانی تابستان سال ۲۰۱۱ دولت کره جنوبی نمونه هایی از موشک اسپایک/ان ال او اس را خریداری کرد که به پرتابگر متحرک جاده ای(خودروی نظامی سبک مجهز بود) در نمونه جدید معرفی شده اسپارک غلاف شلیک موشک ظرفیت حمل چهار فروند اسپایک را دارد.

 

  http://defense-update.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *