خانه / گزارش تصویری / برخورد جت مسافربری بوئینگ ۷۲۷-۲۰۰ با هواپیمای سسنا بر فراز سان دیگو- بدترین سانحه هوایی کالیفرنیا

برخورد جت مسافربری بوئینگ ۷۲۷-۲۰۰ با هواپیمای سسنا بر فراز سان دیگو- بدترین سانحه هوایی کالیفرنیا

دو دقیقه بعد از ساعت ۹ صبح روز ۲۵ سپتامبر ۱۹۷۸ به وقت محلی سان دیگو بدترین سانحه هوایی تاریخ کالیفرنیا رقم خورد. در این سانحه یک فروند جت مسافربری بوئینگ ۷۲۷-۲۰۰ شرکت ساوث‏ وست پاسیفیک پس از برخورد با یک فروند هواپیمای سبک سسنا ۱۷۲ام در یک خیابان پرتردد در شهر سان دیگو ایالت کالیفرنیا سقوط کرد. هواپیمای ۷۲۷ خود را برای نشستن در فرودگاه سان دیگو آماده می‏ کرد که ناگهان سر و کله هواپیمای سبک سسنا مشغول آموزش یک کارآموز خلبانی پیدا شد.

۲جت مسافربری بی ۷۲۷-۲۰۰ از بالا و از سمت پشت به سسنا برخورد کرد. در اثر این برخورد هواپیمای ۷۲۷ دچار آسیب جدی شد و آتش گرفت. با از دست رفتن کنترل هواپیما شیرجه مرگبار این غول آهنین با سرعت ۴۸۳ کیلومتر بر ساعت و با شیب ۵۰ درجه به سوی منطقه مسکونی اطراف آغاز شد. بزرگترین قطعه به جا مانده از هواپیمای سسنا شش بلوک دورتر از محل برخورد بی-۷۲۷ با زمین پیدا شد.

۳

در این سانحه تلخ همه ۱۳۵ سرنشین هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ و هر دو سرنشین سسنا به ‏همراه هفت عابر پیاده جان سپردند. بیست و دو خانه در محدوده محل برخورد هواپیما با زمین تخریب شدند. خلبان جت مسافربری ۷۲۷ ساوث‏وست پاسیفیک بیش از ۱۴۳۰۰ ساعت پروازی را به ثبت رسانده بود که حدود ۵۸۰۰ ساعت آن به پرواز با بی-۷۲۷ مربوط می‏ شد. وی نه سال در استخدام این شرکت هواپیمایی بود. معلم خلبان هواپیمای سسنا نیز ۴۰۷ ساعت پروازی با این هواپیمای آموزشی را در کارنامه خود داشت.

۴این تصویر چهار سال پیش از وقوع سانحه از هواپیمای بی ۷۲۷-۲۰۰ شرکت ساوث‏ وست پاسیفیک بر روی باند فرودگاه بین‏ المللی سان فرانسیسکو گرفته شده است. بیش از ۱۸۳۰ فروند از انواع جت مسافربری بوئینگ-۷۲۷ در فاصله بین سال‏های ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۴ تولید و عرضه شده که از این میان ۱۲۴۵ فروند از نوع بی ۷۲۷-۲۰۰ بوده است.

۵این هواپیمای سسنا ۱۷۲ام در ظاهر شباهت زیادی با هواپیمای متلاشی شده در سانحه سان دیگو دارد که با شماره ان۷۷۱۱جی ثبت شده بود. در مجموع ۴۳هزار فروند از نمونه ‏های مختلف هواپیمای سسنا ۱۷۲ تولید و عرضه شده است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *