خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد تجسسی تاکتیکی اسپرور-بی

معرفی پهپاد تجسسی تاکتیکی اسپرور-بی

در نمایشگاه هوایی پاریس ۲۰۰۱ دو نمونه جدید از خانواده پهپادهای جدید اِسپِروِر رونمایی شد. یک نمونه مجهز به موتور جت برای تجسس میدان رزم، شناسایی هدف و هشدار اولیه که تحلیلگران آنرا جایگزین احتمالی سامانه فرانسوی سی‏ اِل-۲۸۹ می‏دانند و یک نمونه دیگر برای رله ارتباطی و تجسس‏های دوربرد که نخستین پرواز خود را در دسامبر ۲۰۰۱ انجام داد. نمونه اول کنار گذاشته شد اما کار بر روی نمونه دوم ادامه یافت و در نمایشگاه یوروساتوری در ژوئن ۲۰۰۲ با عنوان اسپرور بی در معرض دید عموم قرار گرفت.

۱۶۰۴۰-۲این پهپاد در فوریه ۲۰۰۴ نخستین پرواز خود را انجام داد و گزارش‏های منتشرشده حاکی از آن است که ظرفیت حمل محموله و مداومت پروازی آن دو برابر نمونه‏ های اولیه اسپرور است. در فوریه ۲۰۰۶ شرکت فرانسوی ساژم(سازنده این پهپاد) قراردادی یک‏ساله از نیروی زمینی فرانسه برای کار بر روی نسل بعدی پهپادهای این نیرو را دریافت کرد. ساژم اسپرور بی را متناسب با نیازمندی‏های اعلام‏ شده از سوی این مشتری می‏ دانست. در نمایشگاه هوایی پاریس ۲۰۰۵ نمونه‏ای از اسپرور بی مجهز به موشک‏های هوا به‏ زمین اسپایک-اِل‏ آر محصول شرکت صهیونیستی رافائل در معرض دید عموم قرار گرفت. محموله‏ های این پهپاد شامل رادار دریچه مصنوعی، رادار شناسایی اهداف متحرک زمینی، حسگرهای الکترواپتیکی/فروسرخ، نشانگر لیزری هدف، اخلالگر رادار، لینک داده ۱۵ گیگاهرتزی باند کِیو و سامانه شناسایی دوست از دشمن می‏ باشد.

۱۶۰۴۰-۱ساژم در نیمه سال ۲۰۰۶ یک لینک ارتباط ماهواره‏ای برای اسپرور بی معرفی کرد که برد عملیاتی خارج از میدان دید آن را به میزان قابل ملاحظه‏ ای افزایش می‏ داد. حداکثر ظرفیت حمل بار نمونه مسلح این پهپاد ۱۰۰ کیلوگرم است که ۶۰ کیلوگرم از آن را مهمات و محموله‏ های کوچک تشکیل می‏ دهد. فرآیند نشست و برخاست این پهپاد کاملا خودکار است و برای پرتاب آن از سامانه کاتاپولت استفاده می‏ شود. توسعه این پهپاد تا سال ۲۰۰۸ ادامه یافت و مجموعه ای از آزمایش‏های پروازی بلندمدت توسط ساژم در یک مرکز پروازی در فنلاند انجام شد.

موتور:

یک موتور پیستونی با ملخ چهار پره هل دهنده

ابعاد:

دهانه بال: ۶،۸ متر

طول کلی: ۳،۵ متر

اوزان:

حداکثر وزن محموله: ۱۰۰ کیلوگرم

حداکثر وزن پرتاب: ۳۵۰ کیلوگرم

عملکرد:

حداکثر سرعت افقی: ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت

سقف پرواز عملیاتی: ۲۰ هزار پا

شعاع عملیاتی:۲۰۰ کیلومتر

مداومت پروازی: ۱۲ ساعت

منبع:

نوید مقصودی، یکصد پهپاد نام‏ آشنا، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۳٫

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *