خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / معرفی پهپاد جت شناسایی تاکتیکی توپولف-۱۴۳

معرفی پهپاد جت شناسایی تاکتیکی توپولف-۱۴۳

دفتر طراحی توپولوف در اواخر دهه ۱۹۶۰ سامانه بدون‏ سرنشین تجسسی هوایی موسوم به رایس (به‏ معنای پرواز در زبان روسی) را برای انجام ماموریت‌های تجسسی میدان رزم و با هدف جایگزینی پهپاد تی‌بی‌آر-۱ توسعه داد. این پهپاد که بعدها به تی‏ یو-۱۴۳ معروف شد در دسامبر سال ۱۹۷۰ نخستین پرواز خود را انجام داد. از این پهپاد برای تصویربرداری و تجسس در ماموریت‌های نظامی و غیرنظامی استفاده می‌شود.

۱۶۰۴۳-۳سایر مصارف این پهپاد شامل نظارت بر نیرو‌ها و تجهیزات نظامی، پروژه ‏های مهندسی، بلایای طبیعی و پایش لوله‌های گاز و نفت و شناسایی محیط‌های آلوده به تشعشعات رادیواکتیو می‌باشد. ارتش شوروی تعدادی از پهپاد‌های تی‏ یو-۱۴۳ را در آلمان شرقی، چک‏اسلواکی، مغولستان و خاک خود بکار گرفت. نمونه جدیدتر این پهپاد موسوم به تی‏ یو-۲۴۳ با طول بیشتر و قابلیت انجام ماموریت در تمام ساعات شبانه‌روز در سال ۱۹۹۵ معرفی شد و چهارسال بعد به خدمت عملیاتی پیوست. جدیدترین نمونه این خانواده از پهپادهای روسی به تی‏ یو-۳۰۰ معروف است. در فاصله بین سال‌های ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۹ بیش از ۹۵۰ فروند تی‏ یو-۱۴۳ تولید شد. سازه توپولوف ۱۴۳ ترکیبی از آلیاژهای آلومینیوم و مواد مرکب فایبر گلاس است. بال دلتا شکل این پرنده با زاویه عقب‏ رفتگی ۵۸ درجه در قسمت پایینی بدنه نصب شده است.

۱۶۰۴۳-۲این پهپاد به کاناردی کوچک مجهز است و ورودی موتور آن از نیمه بدنه تا انتها کشیده شده است. یک یگان عملیاتی از این پهپاد شامل دو خودرو (یک حامل/پرتابگر خودکششی اِس ‏پی‏ یو-۱۴۳ و یک خودرو باربری/ سوخت‏ رسان تی‏ زِد‏ اِم-۱۴۳)، یک سامانه آزمایش و ارزیابی و یک مرکز رمزگذاری و پردازش داده می‌باشد. یگان‌های عملیاتی ارتش روسیه یک اسکادران از این پهپاد شامل دوازده پرنده و چهار پرتابگر را بکار می‌گرفتند. راه‏ اندازی تی‌یو-۱۴۳ بین ۳۵ تا ۴۰ دقیقه بطول می‌انجامد. نمونه تی‌یو-۳۰۰ به ‏عنوان یک پهپاد رزمی نخستین بار در نمایشگاه هوایی مسکو ۱۹۹۵ به نمایش درآمد. بدنه این پرنده بزرگتر بوده و امکان حمل مهمات را بصورت داخلی دارد. موتور پهپاد تی‌یو-۳۰۰ از نوع توربوفن است و دهانه ورودی آن از نمونه‌های پیشین بزرگتر تعبیه شده است. مشتریانی از اوکراین، جمهوری چک، رومانی، اسلواکی و سوریه از این پهپاد استفاده کرده‏اند. در ادامه مشخصات فنی نمونه تی‏ یو-۲۳۴ ارائه شده است.

۱۶۰۴۳-۴

موتور:

یک موتور توربوجت کلیموف تی‏ آر ۳-۱۱۷ با قدرت ۵،۸ کیلونیوتن و ظرفیت سوخت ۱۹۰ لیتر

 ابعاد:

دهانه بال: ۲،۲۴ متر

مساحت بال: ۲،۹ متر مربع

طول کلی: ۸،۲۹ متر

قطر بدنه: ۰،۶۱ متر

ارتفاع بدنه: ۱،۵۷ متر

اوزان:

وزن سوخت: ۱۵۰ کیلوگرم

حداکثر وزن پرتاب:۱۶۰۰کیلوگرم

حداکثر وزن نشست: ۱۰۱۲ کیلوگرم

عملکرد:

حداکثر سرعت افقی: ۸۷۵ کیلومتر بر ساعت

سقف پرواز عملیاتی: ۱۶ هزار پا

شعاع عملیاتی: ۱۸۰ کیلومتر

 

منبع:

نوید مقصودی و سیدعلیرضا شوبیری، یکصد هواپیمای برتر تاریخ هوانوردی، انتشارات اندیشگاه فناوری های نوین، تهران، ۱۳۹۲٫