خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / دانش و فناوری هوافضا / اس آر-۱۰؛ جت آموزشی آکروباتیک جدید روسیه با بال رو به جلو

اس آر-۱۰؛ جت آموزشی آکروباتیک جدید روسیه با بال رو به جلو

نمونه اولیه پیش تولیدی اس آر-۱۰ در دسامبر ۲۰۱۵ برای اولین بار به پرواز درآمد. اس آر-۱۰ یک جت آموزشی سبک تک موتوره به شمار می‏رود که توسط دفتر طراحی فناوریهای هوانوردی پیشرفته روسیه موسوم به کی بی- اس ای ست و بر اساس نیازمندی‏های نیروی هوایی ارتش روسیه طراحی شده است. قرار است از این هواپیما برای آموزشهای اولیه و میانی پرواز برای خلبانان نظامی استفاده شود. آزمایشهای توسعه ای این هواپیما در مرکز پژوهشهای پروازی گروموف در دست انجام است. این جت آموزشی در نمایشگاه ماکس۲۰۱۷ حضور داشت و در روزهای دوم و سوم این رویداد بین المللی به پرواز درآمد. انتظار می رود سه فروند تولیدی عملیاتی این هواپیما تا سال آینده به نیروی هوایی روسیه تحویل داده شود. اولین گامها برای توسعه این هواپیما در سال ۲۰۰۷ برداشته شد. ماکتی از اس آر-۱۰ در نمایشگاه ماکس ۲۰۰۹ به نمایش درآمد و اعلام شد اولین نمونه از این پرنده تا تابستان ۲۰۱۵ از خط تولید خارج می شود. وزارت دفاع روسیه کمک مالی معادل ۳۴ میلیون دلار برای توسعه این جت آموزشی به شرکت سازنده آن ارائه کرده است. بر اساس برنامه ریزی انجام شده در مرحله اول ۱۶ فروند اس آر-۱۰ تولید و عرضه خواهد شد.

Sr-10-1سازه این هواپیما بطور کامل از جنس مواد مرکب ساخته شده است. روسها مدعی هستند هندسه متفاوت این هواپیما نسبت به جت های آموزشی همرده برای افزایش قابلیت مانورپذیری به ویژه در ارتفاع پروازی بالا انتخاب شده است. طول هواپیما نزدیک به ۱۰ متر است و دهانه بال آن به ۸،۴۰ متر می رسد. بال هواپیما در قسمت میانی بدنه با زاویه جلورفتگی ۱۰ درجه نصب شده است. هر دو صندلی کابین دونفره هواپیما به سامانه خروج اضطراری (صندلی پران) مجهز هستند. یک موتور توربوفن ای آی-۲۵تی ال تولید شرکت روسی ایوچنکو پراگرس نیروی پیشران نمونه پیش تولیدی اس آر-۱۰ را تامین می کند. قرار است نمونه های عملیاتی این هواپیما به موتور توربوفن ای ال-۵۵ محصول شرکت ان پی او ساترن با طول ۱،۵۹ متر مجهز شوند. این موتور قادر است به هنگام برخاستن هواپیمای اس آر-۱۰ از روی باند نیروی پیشرانی معادل ۳۸۸۰ پاوند تولید نماید.

Sr-10-3سرعت هواپیمای در حین برخاست به ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت می رسد و سرعت آن در زمان نشستن ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت است. نرخ اوجگیری این هواپیما ۶۰ متر بر ثانیه گزارش شده است. سرعت سیر اس آر-۱۰ بیش از ۵۲۰ کیلومتر بر ساعت و سرعت بیشینه آن ۹۰۰ کیلومتر بر ساعت می باشد. سقف پرواز عملیاتی این جت آموزشی جدید روسیه ۶هزار متر و برد آن ۱۵۰۰ کیلومتر است. وزن بیشینه برخاست اس آر-۱۰ نزدیک به ۲۷۰۰ کیلوگرم اعلام شده و قادر است مانورهایی با شتابی منفی ۶ جی تا مثبت ۸ جی را انجام دهد.

برای دیدن کلیپ پرواز این هواپیما به لینک زیر مراجعه نمایید:

جت آموزشی جدید روسیه با بال رو به جلو (کلیپ)

منبع:

گزارش اختصاصی از نمایشگاه ماکس ۲۰۱۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *