خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / بی-۲۵۰ جنگنده سبک جدید برای امارات متحده عربی

بی-۲۵۰ جنگنده سبک جدید برای امارات متحده عربی

در نمایشگاه هوایی دوبی۲۰۱۷ هواپیمایی به نمایش درآمد که از آن با نام کالیدوس بی-۲۵۰ یاد می شود. این هواپیما یک جنگنده سبک و پرنده آموزشی می باشد که توسعه آن در برزیل انجام شده و قرار است توسط شرکت کالیدوس در خاک امارات متحده عربی تولید شود. برای تولید این هواپیما کارخانه ای در العین راه اندازی شده است. ماموریتهای این هواپیما شامل گردآوری اطلاعات، تجسس و شناسایی، مقابله با گروه های شورشی، پشتیبانی نزدیک خط حمله و آموزشی می باشد. توسعه این هواپیما بصورت محرمانه و چراغ خاموش در مدت ۲۰ ماه توسط شرکت نوآئر در نزدیکی سائو پائولو انجام شد.

سرطراح این هواپیما مدیر پروژه توسعه هواپیمای امبرائر توکانو بوده و ادعا می شود در طراحی این پرنده از طرح ای-۶۷ دراگون استفاده شده است. در سازه هواپیمای بی-۲۵۰ از قطعات کامپوزیتی بسیاری استفاده خواهد شد. کابین پروازی بی-۲۵۰ شامل دو صندلی پشت سرهم است و نیروی پیشران آن توسط یک موتور پرات اند ویتنی پی تی۶ای-۶۸ با توان ۱۶۰۰ اسب بخار تامین می شود. تجهیزات اویونیکی این هواپیما توسط راکول کالینز تامین شده و شامل صفحات نمایشگر دیجیتالی می‏ باشد. شرکت کالیدوس بر اساس نیازمندیهای ماموریتی ممکن است تغییرات و به روز رسانی هایی در سامانه اویونیک بی-۲۵۰ انجام دهد.

یک دوربین الکترواپتیکی زیر بدنه بی-۲۵۰ نصب شده و این هواپیما قادر است در هفت نقطه مستحکم شده بدنه مهمات و تسلیحات متنوعی را حمل نماید. نمونه ارائه شده در بخش نمایش استاتیک ایرشوی دوبی۲۰۱۷ به بمب‏های هدایت شونده ماهواره ای محصول توازن داینمیکس، راکتهای هدایت شونده مجهز به جستجوگر تصویری فروسرخ ال آی جی نکس-۱ لاگیر و مهمات هوشمند دی اس-۱۶ مجهز بود. همچنین در کنار بی-۲۵۰ غلاف حمل و شلیک راکت ۷۰ میلی متری آویبراس اسکای فایر-۱۰ و اکیوپار به نمایش درآمده بود. یک فروند دیگر بی-۲۵۰ در برنامه نمایش پروازی ایرشو بطور روزانه شرکت می کرد.

www.ainonline.com

2 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *