خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت دفاعی و تسلیحات / معرفی مختصر سامانه ضد هوایی تونگاسکا ام-۱ محصول روسیه

معرفی مختصر سامانه ضد هوایی تونگاسکا ام-۱ محصول روسیه

تونگاسکا ام-۱ یک سامانه توپخانه ای/موشکی برای دفاع هوایی ارتفاع پست به شمار می رود. این سامانه توسط دفتر طراحی کی بی پی واقع در منطقه تولا در کشور روسیه طراحی شده و تولید آن در تاسیسات صنعتی مکانیکی اولیانوسک این کشور انجام می شود. این سامانه هم به صورت ثابت و هم در حال حرکت قادر به درگیر شدن با اهداف است و برای حمله به اهداف دوربرد از موشک و برای دفاع در برابر اهداف نزدیک از توپخانه استفاده می کند. این سامانه برای دفاع در برابر انواع هواپیما و بالگرد نظامی طراحی شده و در صورت نیاز می توان از آن در برابر اهداف زمینی نیز استفاده کرد. تونگاسکا در سال ۱۹۸۸ توسط نیروی زمینی روسیه  وارد خدمت عملیاتی شد و از آن زمان تا کنون به کشورهایی مانند آلمان، هند، پرو، مراکش و اوکراین صادر شده است.

خودروی حامل سامانه تونگاسکا ام-۱ هشت فروند موشک سطح به هوای ۹ام۳۱۱-ام۱ را با خود حمل می کند. این موشک که در ناتو با نام اس ای-۱۹ گریسون شناخته می شود به هدایت نیمه خودکار خط فرمان راداری برای حمله به اهداف در میدان دید مجهز شده است. وزن هر موشک این سامانه ۴۰ کیلوگرم می ‏باشد و سرجنگی به وزن ۹ کیلوگرم با خود حمل می کند. این موشک با طول ۲،۵ متر و قطر ۱،۷ بالی با دهانه ۲،۲ متر نیز دارد. سرعت پیشینه موشک رهگیر سامانه تونگاسکا به ۹۰۰ متر بر ثانیه می رسد و قادر است به اهداف پرنده با سرعت پروازی ۵۰۰ متر بر ثانیه حمله ور شود. برد موثر موشک های تونگاسکا برای حمله به اهداف زمینی ۱۵ متر تا ۶ هزار متر و برای اهداف هوایی ۱۵ متر تا ۱۰ هزار متر است. دو توپ ضد هوایی دولوله ای ۳۰ میلیمتری بر روی خودروی اصلی سامانه تونگاسکا نصب شده است. نرخ آتش بیشینه این دو توپ ۵ هزار گلوله در دقیقه است و برد موثر آنها در برابر اهداف پرنده سه هزار متر می باشد. این برد در برابر اهداف زمینی به ۴ هزار متر می رسد.این سامانه تسلیحاتی دارای تجهیزاتی همچون رادار کشف هدف و رادار ردیابی، وسایل دیده بانی اپتیکی، سامانه محاسباتی دیجیتال، سامانه اندازه گیری زاویه غلتش و ابزار آلات ناوبری می باشد. برد رادار کشف هدف به ۱۸ کیلومتر و برد رادار ردیابی به ۱۶ کیلومتر می رسد.

سامانه تونگاسکا  ام-۱ بر روی یک خودروی نظامی ۳۴ تنی با موتور سازگار با سوخت‏ ‏های مختلف سوار شده است. این خودرو دارای سامانه انتقال حرکت هیدرو مکانیکی و سامانه تعلیق هیدرو نیوماتیکی است که امکان تنظیم و تغییر ارتفاع شاسی از جاده را مهیا می کند. برجک رزمی این خودرو دارای سامانه حرکتی و پایدار سازی است و به واحد تامین توان مستقل مجهز می باشد. همچنین تجهیزات تهویه مطبوع، تامین گرما و فیلتراسیون تعبیه شده است. یک آتش بار عملیاتی تونگاسکا از حداکثر شش خودرو و یک جرثقیل تشکیل می شود. همچنین در کنار این تجهیزات امکانات و تاسیسات مربوط به آموزش، پشتیبانی و نگهداری فنی سامانه به‏عنوان بخشی از آتش‏بار عملیاتی تلقی می‏‏‏‏ شود.

www.army-technology.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *