خانه / اخبار / آغاز تولید سامانه موشکی پدافندی نسل آینده اس-۵۰۰

آغاز تولید سامانه موشکی پدافندی نسل آینده اس-۵۰۰

تولید خودروهای حامل و پشتیبانی سامانه موشکی پدافندی اس-۵۰۰ پرامیتوس در کارخانجات جدیدالتاسیس شرکت آلماز آنتی در منطقه نیژنی نووگرود آغاز شده است. رسانه های روسی در عین حال از آغاز تولید موشک های رهگیر سامانه اس-۵۰۰ در مرکز صنعتی دیگری در کیروف خبر می دهند. اس-۵۰۰ نسل بعدی سامانه های پدافندی دوربرد روسیه پس از اس-۴۰۰ ترایمف به شمار می رود. ارتش روسیه یازده سال پیش استفاده عملیاتی از اس-۴۰۰ را آغاز کرد. علیرغم بروز تاخیر در برنامه توسعه و آزمایشهای اولیه سامانه اس-۵۰۰ وزارت دفاع روسیه انتظار دارد اولین نمونه های عملیاتی این سامانه تا سال ۲۰۲۰ آماده شود. منابع مالی لازم برای توسعه این برنامه از محل بودجه دولتی ده ساله ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ مصوب رئیس جمهور روسیه تامین می شود.

گرچه اس-۵۰۰ از شاسی مشابه با نمونه های پیشین برای خودروهای پشتیبانی خود بهره می گیرد، اما طراحی آن کاملا متفاوت می باشد و تاکید ویژه ای بر اتوماسیون و افزایش قابلیت های خودکار آن معطوف شده است. دو نوع موشک رهگیر در این سامانه بکار گرفته شده که یکی ویژه رویارویی با اهداف بالستیک و دیگری برای هدف قرار داده سایر پرنده های نظامی می باشد. موشک رهگیر ضدبالستیک این سامانه از خانواده موشک اصابتی ۷۷ان۶ انتخاب شده است. موشک رهگیر ویژه رویارویی با هواپیماها، پهپادها و موشکهای کروز از نوع ۴۸ان۶ می باشد. وزن این موشک نزدیک دو تن است و برد موثر آن به ۲۴۰ کیلومتر می رسد. برای رهگیری بهینه اهداف در بردهای کوتاهتر موشکهای ۹ام۹۶ و ۹ام۱۰۰ با وزن ۲۴۰ کیلوگرم انتخاب شده اند.

در مقایسه با سامانه اس-۴۰۰، برد بیشینه موشک های رهگیر اس-۵۰۰ از ۴۰۰ به ۶۰۰ کیلومتر افزایش یافته است. این سامانه می تواند بطور همزمان چندین هدف مختلف را رهگیری نماید. این اهداف شامل موشک های کروز با سرعت پروازی بیش از ۵ ماخ نیز می شوند. سامانه اس-۵۰۰ قادر است موشکهای بالستیک را در فاصله ۲هزار کیلومتری و تا ارتفاع ۵۰ کیلومتری از سطح زمین رهگیری نماید. این سامانه می تواند با موشک های بالستیک در حال حرکت با سرعت ۶ کیلومتر بر ثانیه نیز درگیر شود.

www.ainonline.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *