خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / پرنده‌های بدون سرنشین / بای راکتار پهپاد نظامی بومی عملیاتی ترکیه

بای راکتار پهپاد نظامی بومی عملیاتی ترکیه

ارتش ترکیه در عملیات نظامی خود علیه گروههای مسلح کرد در شمال سوریه استفاده عملیاتی میدانی از خانواده پهپادهای بومی بای راکتار برای انجام ماموریتهای شناسایی و پشتیبانی آتش را آغاز کرد. بهره برداری عملیاتی از بای راکتار در نمایشگاه هوایی اوراسیا۲۰۱۸ توسط نیروهای مسلح ترکیه بطور شاخص اطلاع رسانی شد. این رویداد در روزهای ۲۴ تا ۲۹ آوریل در آنتالیا در ساحل مدیترانه برگزار شد. توسعه خانواده پهپادهای بای راکتار توسط کِیل بایکار انجام شده است. این شرکت با سرمایه گذاری مشترک گروه کِیل و شرکت بایکار ماکینا ایجاد شده است. کار بر روی توسعه نمونه اولیه بلوک ای از سال ۲۰۰۷ آغاز شد و اولین فروند از این نمونه اولیه در سال ۲۰۰۹ نخستین پرواز خود را انجام داد. دولت ترکیه قراردادی دو مرحله ای برای توسعه و تولید این پرنده نظامی در دسامبر ۲۰۱۱ به شرکت سازنده واگذار کرد. در مرحله بعدی اجرای پروژه توسعه بدنه پهپاد به میزان قابل ملاحظه ای بزرگتر شد بگونه ایکه قادر به حمل تجهیزات ماموریتی بیشتر و ۱۵۰ کیلوگرم مهمات هواپایه گردید. در نتیجه وزن کل پهپاد از ۴۵۰ به ۶۵۰ کیلوگرم افزایش یافت و دهانه بال از ۹ متر به ۱۲ متر رسید.

نمونه نهایی این پهپاد موسوم به بلوک تاکتیکی بای راکتار (بی تی بی-۲) در آوریل ۲۰۱۴ اولین پرواز خود را انجام داد. این پرنده دارای دم وی شکل معکوس بوده و سازه بدنه و بال آن درهم آمیخته شده است. یک موتور پیستونی که پروانه هل دهنده این پرنده را به حرکت در می آورد در قسمت انتهایی بدنه و بین دو بوم نگهدارنده دم نصب شده است. اغلب اجزاء سازه بدنه این پهپاد از جنس الیاف کربن، کولار و مواد مرکب هیبریدی ساخته شده است. سقف پرواز بیشینه بای راکتار بی تی بی-۲ به ۲۷هزار پا می رسد و مداومت پروازی آن از ۲۴ ساعت تجاوز می کند. محموله استاندارد این پرنده شامل دوربین جلونگر و دوربین الکترواپتیکی، مسافت یاب لیزری و نشانگر لیزری اهداف می باشد. این پهپاد از طریق لینک داده با ایستگاه کنترل زمینی در ارتباط است. ترکها مدعی هستند که بی تی بی-۲ یکی از پیشرفته ترین پهپادهای در رده خود در دنیا می باشد و توانمندی آن در انجام پرواز خودکار و ویژگی های عملکردی آن بسیار شاخص است. این پهپاد در سال ۲۰۱۵ به خدمت عملیاتی پیوست و از آن زمان تاکنون بیش از ۴۲هزار ساعت پروازی را به ثبت رسانده است. در حال حاضر بای راکتار تنها پهپاد رزمی تولیدی بومی ترکیه به شمار می رود. البته انتظار می رود پهپاد مسلح آنکا-تی محصول شرکت صنایع هوانوردی ترکیه (تای) نیز به زودی عملیاتی شود.

تیم پژوهش و توسعه شرکت بایکار از ماموریت تجسس و شناسایی ارتش ترکیه با استفاده از پهپاد بای راکتار در شمال سوریه پشتیبانی می کند. در این راستا داده های عملیاتی با استفاده از نرم افزارهای پردازش و تحلیل این شرکت مورد ارزیابی قرار می گیرد تا از کارآیی عملیاتی موثر این پرنده اطمینان حاصل شود. بنابر اعلام ارتش ترکیه، پهپادهای بی تی بی-۲ در قالب عملیات نظامی در شمال سوریه ۳۸۲ سورتی پرواز به مدت ۴۹۱۶ ساعت را انجام داده و در ۴۹ مورد مهمات خود را به سوی اهداف تائید شده رها کرده اند. همچنین در ۶۸۰ مورد این پرنده ها ماموریت شناسایی و موقعیت یابی اهداف را برای حمله ضربتی توسط بالگردهای تی-۱۲۹ آتاک و جنگنده های اف-۴ و اف-۱۶ نیروی هوایی ترکیه با موفقیت انجام داده اند. یک فروند پهپاد بای راکتار ارتش ترکیه توسط سامانه ضدهوایی پانتسیر اس۱ بر فراز پایگاه نیروی دریایی ارتش روسیه در بندر طارطوس سوریه در تاریخ ۱۱ می ۲۰۱۷ سرنگون شد. همچنین در دوم فوریه ۲۰۱۸ یک فروند دیگر از این پهپاد توسط نیروهای دموکراتیک کرد سوریه تحت حمایت آمریکا مورد اصابت قرار گرفت.

بنابر اعلام رسانه های ترکیه ارتش این کشور تاکنون ۳۴ فروند پهپاد بی تی بی-۲ را دریافت کرده است. همچنین پلیس و نیروی ژاندارمری ترکیه شش فروند از این پرنده را در اختیار دارد. از میان ۴۶ فروند عملیاتی بی تی بی-۲ بیش از ۲۳ فروند تاکنون به قابلیت حمل مهمات مجهز شده اند. یک از این مهمات موشک کوچک هوشمند ۵۰ پاوندی موسوم به ام ای ام-ال محصول شرکت دولتی راکتسان می باشد. از این موشک در عملیات شاخه زیتون استفاده شده است. یک فروند بی تی بی-۲ می تواند چهار فروند از این موشکهای هدایت شونده لیزری را با خود حمل نماید. این موشک می تواند به سرجنگی نفوذگر، ترموباریک و یا شدید الانفجار مسلح شود. از دیگر مهمات بومی ترکیه قابل نصب بر روی پهپادهای رزمی این کشور می توان به ام ای ام-سی و موشک ضدتانک اوتاس با برد بیش از ۸ کیلومتر اشاره کرد.

www.ainonline.com

2 نظر

  1. ممنون.مقالات شما واقعا عالی و به روز هستند.خسته نباشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *