خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / آشنایی با نمونه های جدید بالگردهای روسی میل-۱۷ و میل-۲۶

آشنایی با نمونه های جدید بالگردهای روسی میل-۱۷ و میل-۲۶

شرکت راشن هلی کاپترز نمونه جدیدی موسوم به ام آی-۱۷۱ئی۲ از خانواده بالگردهای نام آشنای ام ای-۸/۱۷ را معرفی کرده است. این بالگرد توان خود را از موتور توربوشفت روسی کلیموف وی کی-۲۵۰۰ تامین می کند در حالیکه نمونه های پیشین این خانواده به موتور اوکراینی موتورسیچ تی وی۳-۱۷۷ مجهز بودند. در عین حال برنامه راشن هلی کاپترز برای جایگزینی موتورهای اوکراینی بالگردهای سنگین میل-۲۶ با تاخیر مواجه شده است. پس از بروز تنش در روابط کیف و مسکو دولت اوکراین فروش موتورهای ساخت این کشور را به کاربران نظامی و دولتی روس ممنوع کرد. در این میان یک استثناء اعمال شد و موتورسیچ اجازه پیدار کرد تا موتورهای موردنیاز بالگردهای فروخته شده راشن هلی کاپترز به مشتریان خارجی را تامین نماید.

نمونه جدید بالگرد ام آی-۱۷ئی۲ به کابین خلبان شیشه ای (گلس کاکپیت) رده نظامی مجهز شد و توسط صفحات زرهی محافظت می شود. پره های این بالگرد کاملا از جنس مواد مرکب ساخته شده و دارای هندسه بهینه شده آیرودینامیکی است. دم اکس شکل این پرنده گشتاور ناشی از پره ها را خنثی می کند. موتورهای وی کی-۲۵۰۰پی اس-۰۳ با سامانه کنترل فَدِک روی این بالگرد نصب شده اند. این موتور جدید توانمندی و کارآیی بالگرد ام آی-۱۷۱ئی۲ را در دمای محیطی بالاتر افزایش می دهد. تاکنون هند و قزاقزستان سفارش خود را برای خرید این پرنده ارائه داده اند.

راشن هلی کاپترز همچنین دستاوردهای جدید در خانواده بالگردهای ام آی-۲۶ را نیز به اطلاع عموم رسانده است. از سال ۲۰۱۱ تولید مجدد این خانواده آغاز شد و وزارت دفاع روسیه از آن زمان تاکنون تعداد زیادی از این پرنده ها مجهز به موتور توربوشفت اوکراینی دی-۱۳۶ را دریافت کرده است. نمونه جدید بالگرد ام آی-۲۶تی۲ به کابین خلبان شیشه ای و موتورهای ارتقاء یافته دی-۱۳۶-۲ دارای سامانه کنترل فدک مجهز است و می تواند در محیطهای عملیاتی با دمای بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد نیز ماموریت انجام دهد. این بالگرد تاکنون به الجزایر و اردن صادر شده است. االجزایر شش فروند از ۱۴ فروند سفارش خود را در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ دریافت کرد و در سال جاری میلادی نیز ۴ فروند از این بالگرد به اردن تحویل داده شد.

شرکت راشن هلی کاپترز اخیرا مونتاژ نهایی بالگردهای ام آی-۲۶تی۲وی را برای ارتش روسیه آغاز کرده است. این بالگرد به سامانه پیشرفته حفاظتی و تجهیزات ویژه برای تضمین کارکرد مطمئن در شرایط محیطی بسیار سرد مجهز شده است. انتظار می رود اولین پرواز این نمونه جدید تا پایان تابستان سال جاری انجام شده و تا پیش از پایان سال ۲۰۱۸ وارد خدمت عملیاتی شود. در آینده بالگرد ام آی-۲۶تی۲وی به موتورهای توربوشفت روسی مجهز می شود. هم اکنون شرکت موتورسازی دولتی یو ئی سی روسیه برنامه توسعه نمونه ای از این موتور روزآمد را دنبال می کند. انتظار می رود برنامه آزمایشهای پروازی بالگردهای جدید عضو خانواده ام آی-۲۶تی در فاصله بین سالهای ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ آغاز شود.

www.ainonline.com

15 نظر

  1. ای کاش ایرانم در این حد امکانات داشت

    • رشد صنعت و فناوری هوافضا در ایران در چند دهه اخیر قابل توجه است. البته هنوز تا سطح ایده آل فاصله داریم

  2. جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

  3. من بقصد افزودن اطلاعاتم هم مطالعه میکنم عالی بود موفق باشید

  4. تشکر از مطالب ارسالی استفاده کردم از مطالب خوبتون

  5. ممنونم از مطالب و اخبار خوبتون

  6. مطالب خیلی مفید و آموزنده هستند متشکرم

  7. از سایت خوب تان ممنونم ! جالب بود !

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *