خانه / تحلیل، گزارش و مصاحبه / ایرشوی ژوهای ۲۰۱۸ فرصتی که باید مغتنم دانست

ایرشوی ژوهای ۲۰۱۸ فرصتی که باید مغتنم دانست

اطلاع رسانی و برنامه ریزی ها جهت بهره برداری متخصصان ایرانی از رویداد بزرگ هوافضای ژوهای چین (۱۵تا۲۰ آبان) شروع شده است؛ نمایشگاه بزرگی که در جنوب شرقی چین در شهر ژوهای برگزار شده و بازدید آن بلحاظ مسافت و عدم وجود پرواز مستقیم و حتی غیرمستقیم و همچنین کمبود هتل در ژوهای بسیار مشکل است. چین رو به رشدترین و پرکشش ترین بازار صنعت هوایی غیرنظامی جهان است. رشد طبقه متوسط در چین در ۲ دهه گذشته عملا این کشور را به اصلیترین عامل توسعه بازار هواپیمایی تجاری جهان -بویژه در حوزه رجینال- تبدیل کرده است. نگاه چین به توسعه درونزای فناوری و صنعت باعث شده تامین هواپیما در این کشور به خرید ختم نشود. شاهدیم که هواپیمای جت منطقه ای سی۹۱۹ همین الان حدود ۱۰۰۰ فروند سفارش از داخل خود چین دارد. این تفاوت اصلی چین با روسیه است؛ روسیه در هوایی غیرنظامی از فناوری جلوتر نمیرود، اما در چین فناوری به بازار متصل می شود.

چین در صنعت هوایی و هوافضای نظامی هم دست بالا را دارد. در هایپرسونیک رسما از آمریکا جلوتر است. در توسعه توان موشکی و تسلیحاتی همتراز روسیه است و صنعت نظامی آن نه تنها عامل اقتدار این کشور است بلکه یک بازار صادراتی قوی نیز تشکیل داده است. چین در صنعت هوایی و هوافضای نظامی هم دست بالا را دارد. در هایپرسونیک رسما از آمریکا جلوتر است. در توسعه توان موشکی و تسلیحاتی همتراز روسیه است و صنعت نظامی آن نه تنها عامل اقتدار این کشور است بلکه یک بازار صادراتی قوی نیز تشکیل داده است.چین در صنعت فضایی پرشتابترین برنامه را دنبال میکند. چین تاکنون ۲ بار در تعداد پرتابهای فضایی سالانه آمریکا و روسیه را پشت سر گذاشته است. صحنه گردانی چین در اپسکو، صنعت فضایی چین را بخصوص برای ج.ا. ایران مهمتر می کند. چین بزرگترین بازار صنعت هوایی جهان است، بنابراین کمتر شرکت بزرگی از آمریکا و کانادا گرفته تا روسیه و ژاپن و هند حضور در نمایشگاه هوایی آن را نادیده میگیرد. بنابراین ژوهای نقطه تلاقی تمام صنعت هوایی و هوافضای جهان است؛ ویژگی که هیچ نمایشگاه هوایی دیگری آن را دارا نیست.

نشریات مهم و تاثیرگذار جهانی همیشه مهمان ایرشوهای بزرگ هستند. اما در ایرشو ژوهای ۲۰۱۸ متقاضی به نسبت فضای موجود بقدری زیاد بوده که حتی غولهای نشریات هوایی جهان یعنی فلایت و اوییشن ویک هم برای فضای خود پول پرداخت کرده و در نوبت بوده اند. بلومبرگ از ژوهای ۲۰۱۸ بعنوان هنجارشکن یاد کرده و بنظر میرسد این رویداد آبستن اخبار و اتفاقات مهمی خواهد بود.نمایشگاه ژوهای ۲۰۱۸ نقطه بهم رسیدن فناوری، صنعت و بازار صنعت هوایی و هوافضاست؛ برخلاف جایی مثل ماکس روسیه که موضوع در فناوری متوقف یا حداکثر تا نقاطی محدود از صنعت جلو میرود. ژوهای هم نمایش اقتدار دفاعی است؛ هم نمایش اقتصاد صنعت هوایی. ژوهای ۲۰۱۸ بهترین فرصت برای شرکتهای هوایی و زنجیره تامین ایرانی برای توسعه همکاریها و حتی صادرات فناوری است.

اتصال به صنعت هوایی چین یعنی اتصال به صنعت هوایی جهان. ژوهای ۲۰۱۸ فرصت مهمی است.

نوید مقصودی

تحلیلگر ارشد هوافضا و هوانوردی

 

16 نظر

 1. من بقصد افزودن اطلاعاتم هم مطالعه میکنم عالی بود موفق باشید

 2. سلام مطلبتون بسیار عالی و جذاب بود

 3. از اینکه مطالب سایت شمارو مطالعه کردم بسیار لذت بردم

 4. ممنون از سایت مفید شما.موفق باشید

 5. چه سایت خوبی
  آفرین ادمین جان

 6. ممنون از مطالب خوبی که به اشتراک میذارین

 7. با تشکر از مطلب مفید شما.

 8. از اینکه مطالب سایت شمارو مطالعه کردم بسیار لذت بردم.

 9. ممنون از سایت مفید شما.موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *