خانه / مقالات آموزشی و ترویجی / صنعت و فناوری فضایی / توسعه نسل جدیدی از راکتهای فضایی توسط چین

توسعه نسل جدیدی از راکتهای فضایی توسط چین

رسانه های چینی گزارشهای متنوعی درباره برنامه چین برای توسعه نسل جدیدی از راکتهای فضایی با هدف گسترش فعالیتهای فضایی این کشور و ورود به مرحله ای جدید در این صنعت منتشر کرده اند. لانگ مارچ-۷ یک راکت فضایی متوسط با قابلیت اطمینان و ایمنی بالا می باشد. این راکت برای پرتاب اجزاء تشکیل دهنده ایستگاه فضایی سرنشین دار چین طراحی شده و در عین نیازمندی های مربوط به ماموریتهای سرنشین دار برنامه فضایی چین در سالهای آینده را نیز برآورده می سازد. قطر هسته مرکزی این راکت ۵۳،۱ متری به ۳،۳۵ متر می رسد و چهار راکت تقویتی (بوستر) هریک با قطر ۲،۲۵ متر به آن متصل هستند. وزن لانگ مارچ-۷ در حالت آماده برای برخاستن از سکوی پرتاب به ۵۹۶ تن می رسد. این راکت قابلیت ارسال محموله هایی به وزن ۱۳،۵ تن به مدار پائین زمینی را دارد و می تواند محموله ای ۵،۵ تنی را به مدار خورشید آهنگ برساند. چین ادعا می کند همه مراحل طراحی و توسعه این راکت بصورت کاملا دیجیتال و مبتنی بر سامانه های رایانه ای انجام شده است.

لانگ مارچ-۹ بزرگترین و سنگین ترین راکت فضایی چین خواهد بود. این راکت می تواند محموله هایی از ۵۰ تا ۱۴۰ تن را به مدار پائین زمینی منتقل نماید. انتقال محموله های سنگین به مدار زمین برای انجام ماموریتهای اکتشاف ماه، اکتشاف اعماق فضا، ایجاد سازه های زیرساختی فضاپایه و بهره برداری از منابع فضایی ضروری و لازم است. ژانگ ژی سرطراح این راکت از دانشمندان سرشناس چینی است و توسعه لانگ مارچ-۹ را گامی مهم در تثبیت توانمندی فضایی این کشور قلمداد می کند. انتظار می رود از این راکت برای انجام ماموریتهای سرنشین دار به مقصد ماه نیز استفاده شود.

لانگ مارچ-۱۱ یک راکت فضایی سوخت جامد چهار مرحله ای می باشد که برای تزریق محموله های متنوع در مدار پائین زمین و مدار خورشید آهنگ توسعه یافته است. طول این راکت ۲۰،۸ متر و قطر بیشینه آن ۲ متر است و بر روی سکوی پرتاب وزنی معادل ۵۸ تن دارد. زمان لازم برای آماده سازی این راکت برای انجام ماموریت پرتاب فضایی تنها بیست و چهار ساعت است. چین در حال برنامه ریزی برای انجام اولین پرتاب فضایی از روی سکوی شناور با استفاده از راکت لانگ مارچ-۱۱ تا پیش از پایان سال جاری میلادی می باشد.

www.spacedaily.com

یک نظر

  1. سلام تقریبا یک ساله که وبسایت شما رو دنبال میکنم
    واقعا سایت بسیار خوبی دارید
    از خودن مطالب و اخباری که منتشر میکنین لذت میبرم مخصوصا اینکه وبسایت شما دقیقا بر روی یک موضوع، هوافضا متمرکز شده که بیشتر جذاب تر میکنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *