خانه / اخبار / بازارهای صادراتی جدید برای جنگنده جی‏ اف-۱۷

بازارهای صادراتی جدید برای جنگنده جی‏ اف-۱۷

سال جدید میلادی با خبرهای خوش برای تولیدکنندگان چینی و پاکستانی جت رزمی جی ‏اف-۱۷ تاندر توام بوده است. در سال گذشته برای اولین بار گزارش‏ هایی در مورد فروش این جت جنگنده به اولین مشتری بین‏ المللی اعلام شد. بعدها مشخص شد میانمار با خرید ۱۶ فروند جی ‏اف-۱۷ نام خود را به ‏عنوان اولین مشتری خارجی این جنگنده به ثبت رسانده است. در نخستین روزهای سال ۲۰۱۶ اعلام شد که آذربایجان و نیجریه نیز علاقمندی خود را به خرید جی ‏اف-۱۷ ابراز کرده ‏اند. همچنین نام سری لانکا به‏ عنوان مشتری احتمالی بعدی نیز مطرح شده است. رسانه‏ های نیجریه از تخصیص بخشی از بودجه دفاعی این کشور در سال ۲۰۱۶ به تامین جنگنده‏ های جی‏ اف-۱۷ و همچنین خرید ۱۰ فروند جت آموزشی سوپر مشاق خبر می‏ دهند. سوپر مشاق توسط شرکت دولتی تاسیسات هوانوری پاکستان (پی‏ ای‏ سی) تولید می ‏شود.

۴۲۰۰۳-۱
توسعه جنگنده جی ‏اف-۱۷ یک پروژه مشترک بین شرکت پاکستانی پی‏ ای‏ سی و شرکت صنایع هواپیماسازی چنگدو چین است. نیروی هوایی نیجریه هم ‏اکنون از جنگنده‏ های چینی چنگدو اف-۷ در ناوگان خود استفاده می‏کند و با مسلح کردن هواپیماهای آموزشی آلفا جت از آنها برای مقابله با گروه های شورشی بهره می‏گیرد. بنابر اعلام مسئولان ارتش نیجریه جایگزین جت‏ های آموزشی آلفا جت با هواپیماهای جدید در دستور کار قرار دارد.
گمانه ‏زنی‏ها در مورد احتمال خرید جی‏ اف-۱۷ توسط سری لانکا همزمان با سفر فرمانده نیروی هوایی این کشور به پاکستان در اوایل پاییز افزایش یافت و حتی امکان امضاء قرارداد این معامله نیز مطرح گردید اما کارشکنی هند باعث بروز تاخیر در این روند شد. نیروی هوایی سری لانکا هم اکنون از جنگنده‏ های اف-۷، کفیر و میگ-۲۷ استفاده می‏کند و پیش ‏بینی می‏ شود ۸ تا ۱۲ فروند جنگنده جی‏ اف-۱۷ توسط این کشور سفارش داده شود.
مونتاژ نهایی همه جنگنده‏ های جی ‏اف-۱۷ در پاکستان انجام می‏ شود اما در مجموع طرف چینی ۴۰ درصد فعالیت‏ های مرتبط با تولید این جت نظامی را بر عهده دارد. تاکنون نمونه‏ های بلوک ۱و بلوک ۲ این هواپیما به نیروی هوایی پاکستان تحویل شده و برنامه ریزی اولیه برای توسعه نمونه بلوک ۳ مجهز به رادار جدید و سکوی هدفگیری یکپارچه در حال انجام است. قرار است نخستین فروند از نمونه جدید جی‏ اف-۱۷ با کابین دو نفره تا اواخر سال ۲۰۱۶ پروازهای آزمایشی خود را آغاز نماید.

منبع:
www.ainonline.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *